צום יום הכיפורים (טרימסטר שלישי) עם סכרת הריון
שלום רב, אני סובלת מסוכרת הריון המאוזנת ע"י דיאטה. אין לי אירועי היפוגליקמיה. לעיתים רחוקות ישנן תוצאות חריגות לאחר האוכל. הרופאה אמרה לי לא לצום
האם נטילת התרופה פרופסיה ובכלל נטילת 1 מ"ג פינטסריד עלולה לפגוע בפוריות הגבר ובאיזה מידה מהן ההשלכות ההלכתיות לגבי היתר נטילת התרופה כלומר במקרה של סיכון מסוים שאכן התרופה פוגעת ?
תודה מראש
למיטב ידיעתי עדיין אין נתונים מדוייקים על השכיחות של תופעת הלוואי הזו, ובכל אופן לא מדובר בוודאות אלא בסיכון, גם אם איננו גדול.
אילו היה מדובר בוודאות של גרימת אי-פוריות, היתה נטילת התרופה אסורה, כמבואר במסכת שבת (דף קי,ב – קיא,א), ובשולחן ערוך (אבן העזר סימן ה סעיף יב), אך מאחר ומדובר רק בסיכון, כשהכוונה בנטילת התרופה איננה לגרום לפגיעה בפוריות אלא למנוע את הפגיעה בצמיחת השיער, יש מקום לדון כאן בגדרי היתר של דבר שאינו מתכוין [ראה ד"ר יעקב רבינזון, הרס רירית הרחם – האם יש בה איסור סירוס? ספר אסיא י, עמ' 261-266 (2007),הרב ד"ר מרדכי הלפרין, כונה להשחתת רירית הרחם הינה כוונת סירוס ספר אסיא י, עמ' 267-274 (2007)].
אם יתברר כי רמת הסיכון היא קטנה מאד, קל יותר להתיר את הנטילה.
מצד שני ברור שלא מומלץ ליטול תרופה שיש בה אלמנטים סיכוניים לא רק לפגיעה בפוריות אלא גם לסכנת חיים כתוצאה אפשרית של מחלות ממאירות, כאשר האינדיקציה לכך היא רגשות פסיכולוגיים של אדם להתפתחות קרחת.
אין ספק שעדיף לטפל בבעיה ברמה הפסיכולוגית ולהמנע מנטילת תרופות לא הכרחיות, אבל אם הסבל של הגבר גדול מאד ואיננו ניתן להפגה באמצעים אחרים, אין לאסור את נטילת הפרופסיה.
מצב דומה מצאנו בדיון עתיק על ההיתר לעבור ניתוח מסוכן כשהאינדיקציה לניתוח היא סבל קשה, אך אין במצב הטרום-ניתוחי שום סכנת חיים (נשמת אברהם חלק יורה דעה סימן קנה סעיף קטן ב,5 ; מור וקציעה על שולחן ערוך או"ח סימן שכח, שערים המצויינים בהלכה על קיצו"ש, סימן קץ סעיף קטן ד), כאשר שם רמת הסיכון היתה הרבה יותר גבוהה מאשר רמת הסיכון הקיימת בנטילת פרופסיה.
שלום רב, אני סובלת מסוכרת הריון המאוזנת ע"י דיאטה. אין לי אירועי היפוגליקמיה. לעיתים רחוקות ישנן תוצאות חריגות לאחר האוכל. הרופאה אמרה לי לא לצום
שלום וברכה ד"ר הלפרין שואלים מקהילות באירופה, האם נעשה מחקר האם יש בתקיעת שופר חשש להדבקה בקורונה?, ואם כן האם אכן מומלץ להניח מסכה ע"ג
אני ואשתי נשמח לשוחח עם ילידנו המתקרבים לגיל בגרות, על עניינם שבצניעות. באיזה גיל כדאי לעשות זאת – לבן ולבת?
האם יש הבדל בין זמן ההמתנה הנדרש במוות לבבי-נשימתי רגיל לבין מוות לבבי-נשימתי שמתרחש אחרי קביעת מוות מוחי של גזע המוח? (מצב 4)
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.