דופק וגלי מוח בתחילת החיים וסוף החיים
שלום רב. שמי דוד ספקטור והייתי שמח לעזרתכם אל המאמר הנכון שם אמצא את התשובה לשאלתי, והיא כדלקמן: בעוד שגלי מוח תועדו כבר ביום ה-
בס"ד שאלה בעניני שימוש בחשמל בבית חולים למבקר של חולה או לסועדו
1.כשחולה מאושפז מספקים לחולה עמדה ובה תקע חשמלי כך אני מבין לשימושו, שאלתי האם כשיש לחולה קרוב משפחה שסועדו או לאו דווקא סועדו אלא נמצא אתו שעות רבות כמו בעל לאשה או אחים וכו' האם מותר להתשתמש בנקודה זו גם לנמצא עם החולה וזה יחשב כמו צרכי החולה- כגון הטענת פלאפון של הנמצא עם החולה או שיומש ברדיו וכו' – והאם שונה הדבר ממבקר שמבקר ביקור של שעה או שעתיים כמבקר רגיל של החולה
2. האם במוסד ציבורי קופ"ח או אחר או אף בפרטי מותר לעובד לתת ללקוח להטעין פלאפון בקיר ושימושים מעין אלה, וזה נקרא דבר שאף אדם סביר לא מקפיד בו לא המעביד ולא בעל העסק או המוסד ציבורי או מוסד המדינה
דברים שאין אדם מקפיד עליהם אין בהם משום גזל, ויעוין בשו"ע סי' קס"ט סעיף א' ברמ"א שאורח בסעודה מותר ליתן לחבירו שגם הוא מוזמן. ויעוין במג"א בסק"ד שכתב שבסעודה שאינה מצומצמת אפשר לתת לכל מי שרוצים כי בעל הבית אינו מקפיד.
היוצא מן האמור, כשחולה מאושפז בבית החולים ודבר ברור שבאים לבקרו ושוהים עימו שעות רבות או ימים, שהבית חולים לוקח זאת בחשבון ואפשר להחשיב זאת כ"מוזמנים לבית החולים", ובמקרה כזה בוודאי שמותר להם להשתמש בחשמל של בית החולים וכן בדברים ששייכים לבית החולים כגון מיטה או כוס תה קפה חלב וכו'.
גם אם מדובר באדם שבא לבקר את החולה כשעה או שעתיים, בכל זאת מותר, כי בית החולים לא מקפיד בדברים אלו, וזה דומה למש"כ המג"א שציטטנו לעיל שאורח מותר לתת לאדם אחר אפי' שלא מוזמן כי בעה"ב אינו מקפיד.
והוא הדין בכל מקומות הציבוריים מקובל וכן נהוג, שלא מקפידים על דברים מועטים כגון להטעין פלאפון או שימוש מועט בחשמל ולכן נראה שאין בזה משום גזל ומותר.
שלום רב. שמי דוד ספקטור והייתי שמח לעזרתכם אל המאמר הנכון שם אמצא את התשובה לשאלתי, והיא כדלקמן: בעוד שגלי מוח תועדו כבר ביום ה-
בס"ד שלום אני דתי בגיל 55 נשואי פעם שניה לפני כשנה, ב"ה בריא, לא נוטל תרופות ב"ה. אישתי מבקשת שאני יעשה בדיקת אנדוסקופיה דרך פי
I am researching the topic of breast reconstructive surgery after mastectomy and would appreciate halakhic responsa dealing with the question regarding the permissibility or prohibition
הרב מרדכי הלפרין, שלום וברכה!רציתי להתייעץ אתך לגבי שאלה שנשאלתי – אשה שילדה בן בכור לאחר שתי הפלות, ששתיהן התבצעו בפועל לאחר מ' יום אבל
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.