בירור לגבי אמצעי מניעה לאחר לידות והפלה.
שלום וברכה הרב ד"ר מרדכי הלפרין, אשתי ואני יש לנו מצב מסובך ואנחנו צריכים עזרה הלכתית מרב שמבין בעניינים ההלכתיים והרגשיים והרפואיים של אמצעי המניעה.יש
שלום רב! אני אמא לתינוקת בת חודשיים אשר ניזונה מהנקה בלבד, כאשר חסרים לי נוזלים אני חלשה ואינני יכולה להניק אותה כראוי. התינוקת דורשת לינוק לעיתים קרובות מאוד. מה עלי לעשות ביו"כ?
מי שאיננה מניקה הנקה מלאה, כלומר: התינוק מקבל גם תוספות מזון ללא תגובה חריגה – חייבת לצום כמו כל אדם מישראל.
מי שמניקה הנקה מלאה – כלומר התינוק איננו מקבל שום תוספת מזון וכולו ניזון מהנקה בלבד – קיים פסק חשוב של הגרש"ז אויערבאך זצ"ל הקובע כי:
אם המינקת בטוחה שהחלב לא יתמעט אצלה מחמת הצום – אזי היא חייבת לצום ככל אדם. [אלא אם היא מבחינה כבר ביום הכיפורים שהחלב מתמעט – שאז דינה כדלהלן].
לעומת זאת, אם היא איננה בטוחה שחלבה לא יתמעט מחמת הצום, אזי עליה לשתות כמות מספיקה של נוזלים במהלך יום כיפור, אך עליה לחלק את כמות הנושלים הנדרשת לפחות מכשיעור בכל פעם.
[פרטים על דרך שתיה פחות מכשיעור – לברר עם הרב המקומי.]
מקורות: נשמת אברהם כרך ה' עמ' רמט-רנ.
https://www.medethics.org.il/articles/NA/NishmatAvraham.OC.618.asp
ספר אסיא ט' עמ' 232-234.
שמירת שבת כהילכתה חלק א' פרק לט, סעיף יז.
שלום וברכה הרב ד"ר מרדכי הלפרין, אשתי ואני יש לנו מצב מסובך ואנחנו צריכים עזרה הלכתית מרב שמבין בעניינים ההלכתיים והרגשיים והרפואיים של אמצעי המניעה.יש
שלום רב, לצערי לא הבהרתי את שאלתי והיא לא הובנה כפי כוונתי. הרופא מאשר הפסקת הליתיום למשך 3 ימים לפני הצום אבל יש סיכון מסויים
אני בת 43, לאחר לידה שמינית. רציתי את המלצתכם באיזה אמצעי מניעה להשתמש? בעבר השתמשתי בהתקן רגיל ונקלטתי להריון ביחד איתו(בהריון ה-3). בשימוש בגלולות, סבלתי
שלום, כחלק מעבודת מחקר בהתמחות אני דרוש לעבוד עם בעליי חיים (עכברים) עם פעולות אשר דורשות ביצוע ניתוחים הזרקת חומרים, המתה ובדיקת הרקמות במיקרוסקופ. על
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.