למידה על גופות
שלום! אני לומדת לתואר שני בהדסה עין כרם ובאחד הקורסים (נוירואנטומיה) יש לנו מעבדה על מבנה המח. רציתי לשאול האם מותר לי לנגוע וכד' במוח
הרב מרדכי הלפרין, שלום וברכה!
רציתי להתייעץ אתך לגבי שאלה שנשאלתי – אשה שילדה בן בכור לאחר שתי הפלות, ששתיהן התבצעו בפועל לאחר מ' יום אבל על פי הפרמטרים הרפואיים העובר הפסיק להתפתח כבר בתוך מ' יום.
רצ"ב התיאור המפורט שקיבלתי:
הפלה 1-
תאריך וסת היה 2/10/10 ולפיו חושב גיל ההריון. ב9/11 פנינו לרופאה בשל דימום קל שהופיע יום-יומיים קודם לכן והמזכירה של הרופאה מנעה מאיתנו להפגש איתה ומנעה מאיתנו לקבוע תור (היא נתנה לנו תור ב15/12) במקום זה היא הכניסה את הפרטים לרופאה והרופאה נתנה לנו כדורים (פרוגסטרון) בלי לבדוק אותנו בכלל. הדימום הפסיק ולקחנו את הכדורים במשך 30 יום. ב12/12 (אמצע שבוע 11) הגענו לבדיקת אולטרא סאונד במהלכה בישרו לנו שההריון אינו תקין ושהוא הפסיק להתפתח כבר בשבוע 6. הרופא שלח אותנו לבדיקת בטא אך במקום להמתין לתוצאות החלטנו לפנות לבי"ח הדסה עין כרם שם נבדקנו ע"י רופא בכיר שאמר שההריון אינו תקין והיה צריך להסתיים זמן רב לפני כן באופן טבעי והתפלא על כך שהוא לא הסתיים כבר (הרופא לא ידע על הכדורים). בדיעבד התברר שהכדורים מנעו את ההפלה הטבעית ושההריון הפסיק להתפתח כבר בשבוע 6+1 (לפי גודל באולטרא סאונד) וכתוצאה מנטילת הכדורים התפתחו דימומים פנימיים ולא התקיימה ההפלה הטבעית. ב14/12/10 (שבוע 10+6) עברנו הפלה בעזרת ציטוטק (כי מדובר בהריון שהפסיק מוקדם מאוד ולכן לא היה צריך גרידה).
הפלה 2-
תאריך וסת היה 26/4/11 ולפיו חושב גיל ההריון. בתאריך 15/6/11 (שבוע 7) פנינו לאולטרא סאונד ושם אובחן עובר ללא דופק. ב20/6/11 (שבוע 7+6) פנינו לבי"ח שערי צדק שם עברנו הפלה טבעית ללא התערבות חיצונית. הערכת גודל לפי אולטרא סאונד- ההריון הפסיק להתפתח בשבוע 5+6
נראה לי ברור שצריך פדיון, אבל השאלה היא האם לברך. האם אפשר לסמוך על הקביעה הרפואית בתורת ודאי (או לפחות שזה הופך לספק שקול, שאז לפי כמה פוסקים הולכים אחרי החזקה ופודים בברכה)?
שלום! אני לומדת לתואר שני בהדסה עין כרם ובאחד הקורסים (נוירואנטומיה) יש לנו מעבדה על מבנה המח. רציתי לשאול האם מותר לי לנגוע וכד' במוח
לאשתי יש התקן תוך רחמי משום בעיות גנטיות הרב ואזנר הורה שתעשה רק PGD. בשנתיים הראשונות לקח הרבה זמן להתנקות כך שנשאר רק כשבוע וחצי
שלום , האם יש כשרות לדקסמול קיד- טבליות מציצה, לאקמולי-סירופ לילדים להורדת חום וכם נורופן לילדים להורדת חום?
רציתי לשאול אם ניתוח להרזיה מקובל? שמדובר על השמנת יתר של עודף משקל כ 45 קילו יש סיכונים רבים לניתוח טבעת?
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.