נידויים בהלכה
שלום הרב, למדתי היום על נידוי. רציתי לשאול האם כיום בית דין יכול לנדות בן אדם והאם כולם חייבים בנידוי? ומה זה אומר שהוא בנידוי
קיבלתי הצעה לעבודה כמתאם השתלות קרנית בבי"ח כללי. התפקיד כולל עבודה בשבתות וחגים. רציתי לדעת האם מותר לי לקבל עלי תפקיד זה?
תיאור התפקיד:
המתאם מקבל דיווח טלפוני מבית החולים על פטירת כל חולה. הוא מברר טלפונית פרטים כלליים על הנפטר (גיל, מחלות רקע וכד'). אם הנפטר נמצא מתאים לתרומת קרנית, על המתאם להגיע בעצמו לבית החולים. עם הגעתו הוא ניגש לדבר עם הצוות הרפואי ועם בני המשפחה, כדי לקבל את הסכמת המשפחה לתרומת קרנית. אם מתקבלת הסכמה כזו, המתאם מסיר את קרניות העין של הנפטר ונוטל בדיקת דם (לשלילת זיהומים המונעים שימוש בקרניות להשתלה). את הקרניות מניחים בתוך תמיסה אנטיביוטית, ושומרים בתוך כוס סטרילית בקירור. על הכוס רושמים את שם התורם, מספר הזהות, ומועד נטילת הקרנית מהתורם (תאריך ושעה).
לאחר מכן המתאם מיידע טלפונית את הרופא שאחראי על תחום השתלות קרנית בבית החולים. הרופא ייצור קשר (בד"כ במוצאי שבת) עם חולה הזקוק להשתלת קרנית, ויזמן אותו לניתוח השתלה למחרת השבת. בשבת ובחג לא מבצעים ניתוחי השתלת קרנית, קרניות שנתרמו במהלך שבת או חג יושתלו למחרת השבת או החג (ביום חול).
בברכה,
(-)
תשובת הרב ד"ר מאיר פרנקל:
שלום וברכה,
ראשית, יישר כח שאתה לוקח על עצמך תפקיד חשוב . יש כאן מורכבות רבה בתקשורת עם המשפחה בשעה קשה עבורם, על קבלת החלטות לגבי תרומת איבר. אני מאחל לך שתצליח לעשות את התפקיד על הצד הטוב ביותר.
לא אכנס כאן לשאלה ההלכתית העקרונית האם מותר ליטול קרנית מאדם שנפטר לצורך השתלה. נחלקו בכך הפוסקים, ומספר פוסקים חשובים התירו (שו"ת הר צבי יו"ד רע"ז; שבט מיהודה, עמ' שיג; שבט הלוי ח"ב, ריא; שו"ת הגרי"א הרצוג, חיו"ד ח"ב סי' קנו; ועוד) וניתן לסמוך עליהם למעשה להיתר.
לגבי שאלת העבודה בשבתות ובחגים:
לעניות דעתי, יהודי שומר שבת יכול לקחת על עצמו את תפקיד, ובתנאי שיוכל לפעול לפי ההנחיות הבאות:
להערכתי, ניתן לבצע את התפקיד על הצד הטוב ביותר גם בתנאים שכתבתי. מומלץ לעמוד בקשר עם פוסק, בעיקר בתחילת תקופת העבודה, לצורך ליבון שאלות העולות תוך כדי העבודה.
בברכה,
מאיר פרנקל
שלום הרב, למדתי היום על נידוי. רציתי לשאול האם כיום בית דין יכול לנדות בן אדם והאם כולם חייבים בנידוי? ומה זה אומר שהוא בנידוי
האם מותר לטבול כרגיל כשיש דלקת ריאות?או שמא בלי להכניס ראש? לשליחת התשובה
שלום לכבוד הרב, ביום כיפור אהיה בשבוע ה32 להריוני(תחילת חודש שמיני). מכיוון שאני סובלת מאנמיה אני מטופלת בכדורי ברזל חזקים. ספירת הדם האחרונה שלי היתה
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.