לרב הלפרין השלום והברכה
אני שוב פונה לרב בשאלה שנשאלתי
אישה הסובלת מסכרת הריון. וצריכה לעשות בדיקות דם על מנת לברר האם היא צריכה אינסולין או שדיאטה תספיק לה. לדעת הרופא יש עדיפות שתעשה זאת גם בשבת בגלל אופי האכילה בשבת. האם בדיקות המעכב הללו הם באמת הכרחים להיות ברצף (כולל שבת) או שניתן לדלג על יום זה (אע"פ שהוא מיוחד מבחינת האכילה). במידה ויש חובה לעשות זאת ברצף האם ידוע לכב' היתר לעשות זאת והאם אישה זו מוגדרת כחשש פיקו"נ?
בברכה א ר
במחלת הסוכרת ישנם כמה רמות . וישנם מקרים שבהם נחשב החולה לחולה שיש בו סכנה. על כן יש לוודא זאת אצל הרופא קודם שבת.
במידה וישנו צורך בבדיקות דם אף בשבת יעשה כך:
"גלוקומטר" זהו מכשיר לבדיקת רמת הסוכר בעזרת נטילת טיפת דם שמתבצעת על ידי דקירת האצבע בעזרת מחט. ואת טיפת דם זו מניחים על גב נייר, שאותו מכניסים למכשיר זה.
להלכה סוברים הרב שלמה זלמן אוירבך זצ"ל והרב יהושע נויברט שליט"א שמותר להתיר פעולות אלו בשבת עבור בדיקת רמת הסוכר, כשהדבר נדרש על ידי רופא.[מובא בספר נשמת אברהם חלק אורח חיים (מהדורת תשס"ז) סימן רעח-א הערה 60].
ויש להפעיל את המכשיר בעזרת שעון שבת קודם שבת או על ידי נכרי ביום שבת.
ובמצב שאין לו אפשרויות אלו מותר לעשותם בשנוי.
יחיאל חזות
כיום מתחילה מודעות לנושא בדיקות קרינה בלתי מיננת לבתים מדובר בקרינה ממכשירי חשמל ובעיקר מכבלי חשמל ברחובות שמציבה חברת החשמל. רשת החשמל במתח נמוך גבוה
המשך לשאלה 3593 תודה על התשובה המהירה. ובאותו ענין – מסתבר כי יש עדויות לפגיעה ביעילות הגלולות בשל אינטראקציה עם רואקוטאן, ועל כן ההנחיה הרשמית
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.