שלום וברכה,
תחום הניתוחים הפלסטיים הוא מגוון, ואינו דומה ניתוח פלסטי אחד למשנהו. ישנם ניתוחים פלסטיים שנועדו לתיקון מום הגורם לבעיה תפקודית משמעותית, כגון בעיית תפקוד בגפיים או מום בולט בפנים. מצד שני ישנם ניתוחים פלסטיים שנועדו לתיקון פגמים קלים יותר, שאינם פוגעים בתפקוד האיבר אך גורמים עוגמת נפש למטופל שחש מכוער ופגום. בין לבין יש הרבה ניתוחים שבאים לתקן מצבי ביניים (מומים שהם לא מאד קלים ולא מאד חמורים).
מבחינה הלכתית קשה לתת תשובה כללית מדוייקת איזה ניתוח מותר ואיזה ניתוח אסור, ויש לדון בכל מקרה לגופו. הדבר תלוי באדם, במום ובגורמים נוספים, וכפי שכתבת יש גם הבדל בין גברים לנשים בעניין זה. עם זאת, נראה כי לרוב הפוסקים, ניתוח פלסטי שנועד לתיקון מום הגורם להפרעה תפקודית משמעותית, יהיה מותר גם לגברים. בכלל זה גם ניתוח לתיקון מום בולט בפנים הפוגע משמעותית במראהו (למשל מום שבגינו אדם יתקשה להתקבל למקום עבודה, להינשא וכד').
בברכה,
מאיר פרנקל
לעיון נוסף:
שו"ת מנחת שלמה תנינא ב-ג, סימן פ"ו
שו"ת יביע אומר, חלק ח', חו"מ, סימן יב
שו"ת משנה הלכות ח"ד, סימן רמז
וראו גם בשו"ת #3896
לאחרונה נשאלתי ע"י חברה בדבר גופת יהודי שנשרפה בחו"ל ונשלחה לארץ, כיצד יש לנהוג באפר? בנוסף מבקשת משפחתו של הנפטר להמתין כחודש וחצי עד שיגיעו
לכבוד הרב ד"ר הלפרין שלום וברכה, יש לי שתי שאלות הנוגעות בהגדרת "חולה שאין בו סכנה": 1. האם קשישים בבית אבות סיעודי, שעל פי עדות
שלום בתשובה לשאלה יש לי שני ילדים שנולדו בצורה טבעית כך שאני למעשה פורה ואין לי צורך מעשי במנות אלא לשם ביטחון מפני חזרת המחלה
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.