תרופות בשבת
Our ten-year-old daughter was diagnosed with attention deficit disorder and we have started her on Ritalin. In general, she takes the SR Ritalin in the
שלו' רב
בן משפחה שגילו מעל 80 עומד לעשות ניתוח בעקבות הידרוצל
הבנתי ממנו שהניתוח נעשה ע"י חיתוך בשק האשכים שאיבת הנוזלים וקילוף והוצאה של "צלים"[אם אני מבין וכותב נכון?].
האם אין חשש לפגיעה תוך כדי הניתוח שעלולה ח"ו ליצור בעיה הלכתית של פצוע דכא?
אם כן, האם יש לחשוש שהרופא בגלל הגיל המבוגר של המטופל לא ישגיח על עניין זה?
בתודה
א
כל עוד הניתוח לא כולל פגיעה באשכים ובדרכי הזרע (וזה הוא המצב כמעט בכל המקרים), אזי אין כאן שאלה, ואין כאן חשש פצוע דכא.
אם הרופא המנתח היה נזקק גם לפגוע באשכים או בדרכי הזרע, אזי אם הפגיעה תוקנה, אין כאן איסור (יבמות עו, א). לכן יש טעם לפנות אל המנתח לפני ואחרי הניתוח כדי לקבל ממנו את האינפורמציה המפורטת על מהלך הניתוח.
כמו כן כדאי לדעת שדעת הסמ"ג (לאוין קי"ט) לפי הבנת החתם סופר (אה"ע ח"א, יז) היא שכל פעולה – כולל כירורגית – שנעשתה לצורך רפואה איננה פוסלת את המנותח מלבוא בקהל והוא איננו מוגדר כפצוע דכא.
Our ten-year-old daughter was diagnosed with attention deficit disorder and we have started her on Ritalin. In general, she takes the SR Ritalin in the
Shalom, My name is ***. I have a halachic question that I hoped you could answer. I am a resident physician in a dermatology program
היום, בשיפור הטכנולוגיה, אין צורך לחולה סוכרתי לקבל זריקות מס' פעמים ביום, וזאת בשל המצאת משאבת אינסולין.כיום קיימים 2 דגמים עיקריים כשהאחד מחובר לגוף עם
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.