אלטרוקסין בשבת
שלום לכבוד הרב. בעקבות ניתוח לכריתת בלוטת התריס אני צריך להתחיל ליטול אלטרוקסין באופן יום יומי. שאלתי: מה ההנהגה הראויה לגבי שבת? ליטול רגיל? (בבוקר
שלום וברכה. אני משמש בקודש בקהילה קטנה ורחוקה. לפני תשעה באב פנה אלי יהודי בן כ45- החולה במחלה נוירולגית אוטו-אימונית שאלתו היתה האם לקחת את התרופות בצום, לטענתו שאל את הרופא שאמר לו שניתן לדלג על מנה אחת מה שפותר את הבעיה, כמו כן הוא לא רצה לקחת את התרופות ללא מים. לטענתו התרופות גורמות לו להתייבש וממילא אם הוא רוצה לצום הוא צריך להפסיק לקחת את התרופות יומיים שלשה לפני הצום. דעתי היתה שיקח את התרופות אפילו עם מעט מים (לא מן הדין אלא להתרגל ליוה"כ) ואם ירגיש צורך גדול לשתות במהלך הצום נתייעץ עם רופא. בפועל הוא לא לקח את התרופות במהלך הצום בלבד וצם כרגיל. אחרי הצום לפחות במשך שבוע הוא התלונן על סחרחורות נוראות ועל הרגשת התייבשות (הכל כמובן יכול להיות פסיכוסומטי). בקיצור השאלה היא מה להמליץ לגבי יום הכיפורים, כאשר לדעת הרופא ניתן לדלג על מנה ובשעת הדחק על שתיים אך החולה מרגיש דירדור במצב . תודה ויישר כח.
במקרה הספציפי הזה של המחלה הנוירולוגית האוטואימונית, ניתן להתיר שתית נוזלים לשיעורין (פחות מכשיעור בכל פעם בהפסקה של 9 דקות לפחות בין מנה למנה) ביום הכיפורים, עד לרמה הנדרשת .
שלום לכבוד הרב. בעקבות ניתוח לכריתת בלוטת התריס אני צריך להתחיל ליטול אלטרוקסין באופן יום יומי. שאלתי: מה ההנהגה הראויה לגבי שבת? ליטול רגיל? (בבוקר
האם הויטמינים ג'ריאטק פרמאטון וצנטרום סילבר הינם כשרים?
שלום וברכה, אני אמא לילד בן 5 שבועות הניזון מהנקה בלבד. מנסיוני בהנקה מילדי הקודמים קיים קשר בין כמות האוכל והשתיה שאני צורכת לבין כמות
שלום רב מי שרגיש ביותר לגלוטן ומגיב באופן קשה ביותר גם לכמות הקטנה ביותר – האם חייב בקיום מצוות אכילת ג' מצות בליל הסדר? ובשאר
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.