חבישה בשבת של אצבע חתוכה או קטועה
באה לפנינו השאלה הבאה לגבי חבישה בשבת: ילדה קטנה שנחתכה אצבעה אך לא נכרתה לגמרי – מה צריך לעשות בשבת? אנו נמצאים ביישוב המרוחק מבית
שלום הרב הלפרין.
אני וארוסתי מתחתחנים בקרוב בעז"ה, עקב גילה היחסית צעיר של ארוסתי (20) היא וגם אני לא מוכנים נפשית כרגע להיות הורים, אך אין גם בכוונתנו לדחות זאת לזמן רב, בשל היסטוריה משפחתית של סרטן במשפחה של ארוסתי נאסר עליה לקחת גלולות למניעת הריון בקושי גם כדי לסדר את המחזור, אך השאלה היא אחרי החתונה, עדין לא שאלנו רב אם יש לנו בכלל התר לכך אך השאלה היא רפואית, אלו אמצעים יש שמאפשרים מניעת הריון לפני לידה ראשונה שלא אסורים באופן גורף כמו קונדום לפי ההלכה , האם התקן תוך רחמי אפשרי לפני לידה ראשונה?איזה?
בתודה מראש
ב. ברמה הרפואית: ככלל, מבחינה רפואית מאוד לא מומלץ לדחות את מועד הלידות הראשונות, לאור העובדה שאחוז קטן מהנשים סובלות ממה שקרוי בלות מוקדמת, דהינו משך הזמן בו הן מסוגלות להכנס להריון הוא קצר מאוד. במשפחות בהם מצוי סרטן שד או סרטן שחלות קיימת גם סכנה שיתפתח צורך לכריתת שחלות מוקדמת ומאד לא כדאי שזה יקרה לפני שהוקמה המשפחה. לכן מומלץ לעשות מאמץ, וללדת את הלידות הראשונות מוקדם ככל האפשר, אחרי הנישואין. ברמה ההלכתית: יש צורך להתיעץ עם רב מובהק שמכיר את השואל. מקורות: אנצקלופדיה רפואית הלכתית כרך ד' ערך מניעת הריון, עמ' 160 – 85. ובמקורות המצוינים שם. ניתן לעיין באנציקלופדיה הרפואית הלכתית בספרית מכון שלזינגר.
ניתן גם לרכוש את הספר דרך אתר האינטרטנט של מכון שלזינגר
או בטלפון 6555266 02
באה לפנינו השאלה הבאה לגבי חבישה בשבת: ילדה קטנה שנחתכה אצבעה אך לא נכרתה לגמרי – מה צריך לעשות בשבת? אנו נמצאים ביישוב המרוחק מבית
היכן ניתן למצוא חומר הלכתי לגבי אישה שרוצה ניתוח קיסרי בלי שום הצדקה רפואית?
בהמשך לשיחתנו הטלפונית ממוצש"ק האחרון: הנידון- האם ישנה בעיה של חציצה בטבילה במקרי השתלת צינוריות סיליקון לניתוח מעקף דרכי הדמעות במקרה של חסימת דרכי הדמעות.
שלום רב,ברצוני לשאול האם לימודי רפואה בישראל במתכונת הנוכחית מתאימים לאדם שומר תורה ומצוות?שאלתי הן במישור העקרוני, האם הלימודים לכתחילה או בדיעבד, והן במישור ההלכתי
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.