הנקה על פי ההלכה
שלום לכבוד הרב המשיב. אני מבקשת לעשות עבודה מקיפה בנושא הנקה על פי ההלכה עם סוגיות בנות זמננו. אני מבקשת לקבל מקורות לספרי עיון בנושא.
לאחרונה עברתי הטרייה עמוקה בכף הרגל, עקב נמק וזיהום. כחלק מתאריך הריפוי, הוצמד לי מכשיר בשם VAC, אשר שואב באמצעות וואקום את ההפרשות מן הפצע, ומעודד גרנולציה. על בעית ההעברה למצב של סוללה, כדי שאוכל להיות נייד בשבת, התגברתי – ע"י חיבור התקע לטיימר, וכשהטיימר "מתנתק", המכשיר עובר אוטומטית למצב סוללה (כולל חיווי על מצב זה), ואז אני מתנתק מהשקע. וכך גם בחזרה – אני מכניס את התקע כאשר הטיימר מנותק, וכשהזרם מתחדש – הוא עובר למצב של הזנה מהרשת. הבעיה היא במקרה של תקלות. במכשיר יש גלאי המזהה דליפה או נתק, ואז הוא מתחיל לצפצף. בשלב זה ניתן להחזירו למוטב על ידי הידוק של החיבורים, וכשהגלאי מזהה שוב כי הכל תקין, הוא מחזיר את המכשיר לפעולה. האם יש היתר להדק את החיבורים? ועוד: לאחר מספר התראות – הוא עובר למצב OFF. הדרך להחזירו היא על ידי לחיצה על המקש "המשך" במסך מגע, ואז הוא חוזר לפעול. האם יש היתר לכך? לצורך פירוט הענין, אדגיש כי מדובר בפצע בעומק של 2-3 ס"מ (אולי יש לזה רלבנטיות לענין חושיב"ס). תודה מראש. אגב, הצעתי לרופאים העומדים בקשר עם החברה, לבדוק האם אי אפשר לשנות את התוכנה, כך שבשבת תהיה ההפעלה החוזרת רק על ידי פעולת החיישן, ולא יווצר מצב של הפסקה מוחלטת של הפעילות.
המצב הרפואי המתואר כאן מוגדר ע"פ ההלכה כחולי שיש בו סכנה.
לכן אתה רשאי לבצע את ההידוק האמור.
לכתחילה ראוי לבצע הידוק זה בשינוי כדעת הרמ"א.
שלום לכבוד הרב המשיב. אני מבקשת לעשות עבודה מקיפה בנושא הנקה על פי ההלכה עם סוגיות בנות זמננו. אני מבקשת לקבל מקורות לספרי עיון בנושא.
שלום רב, אני סובלת ממחלה אוטואימונית בשלבים חריפים. נוטלת פרדניזון ומטטרוקסט וכן נורמיטן עם כדורים תומכים. ברור שלא אוכל לצום כמו כל שנה. אבקש עצתך
כבוד הרב ד"ר מרדכי הלפרין, שלום, קראתי את תשובתך בעניין צום יו"כ לאם המניקה אם התינוק אוכל בנוסף מוצקים. לפיה אין לה היתר לשתות לשיעורין.
שלום, שאלה זו מופנת לכבוד הרב הלפרין. אני נמצאת בשבוע 38 להריון. בעיקרון ההריון תקין לחלוטין. היום שילשלתי כבר פעמיים, אני מרגישה חלשה, שותה ומנסה
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.