כשרות לפסח תשס"ז של קוניסל
שלום, ברצוני לדעת אם התרופה קונסיל נגד עצירות כשרה לפסח בברכה, מ'
נשאלתי על ידי אישה בהריון – האם אכן מתכננים לתת חיסונים נגת שעלת בזמן ההריון, ואם כן, האם אפשר לדוק אם לאםפ כבר יש את הנוגדנים (והאם התינוק מרוויח מכך).
תשובת הרב ד"ר מאיר פרנקל:
בשנים האחרונות יש בארץ התפרצות של מחלת השעלת. תינוקות עד גיל שנה אינם מסוגלים לייצר נוגדנים לעצמם בצורה יעילה, ולכן אין טעם לחסן אותם. מאידך, המחלה מסוכנת בעיקר לתינוקות, אצלם החיידק גורם לזיהום בדרכי הנשימה שיכול לגרום להידרדרות נשימתית. מחקרים שנעשו בשנים האחרונות הראו שחיסון אמהות בשליש שלישי להריון מביא לייצור נוגדנים ברמה גבוהה עם מעבר נוגדנים לעובר. זו הסיבה שהוחלט להכניס את החיסון לסל הבריאות עבור כל אשה בהריון, מתחילת 2015.
לגבי בדיקת הנוגדנים – מספר חודשים לאחר חיסון יורדת כמות הנוגדנים אצל כל אדם. זה מספיק להוות חיסון עבור עצמו אך זה לא מספיק להעביר לעובר. לכן אין טעם בבדיקה לאשה בהריון.
לסיכום – נראה לי שמדובר בחיסון שהסיכון בו לאשה הוא קטן מאד, ומאידך יש בו רווח גדול מאד לעובר. אמנם, אם אינני טועה, הרב הלפרין לימד אותנו לא פעם שהלכתית האשה אינה מחוייבת להיכנס לסיכון על מנת להציל את העובר, אך נראה לי שבמקרה זה מידת הסיכון, או אי הנוחות, שבחיסון, היא קטנה מאד והרווח גדול. ועם כל זה, האם האשה מחוייבת הלכתית לקחת את החיסון? לעניות דעתי לא.
אני מכתב גם את הרב הלפרין ואשמח לשמוע מה שניכם חושבים בעניין.
הרב ד"ר מרדכי הלפרין:
אנו מוצאים בהלכה הבדל בין רמות סיכון המוגדרות כסיכון ע"פ ההלכה, לבין רמות סיכון נמוכות מאד שאינן מוגדרות כסיכון הלכתי.
מאחר ורמת הסיכון בקבלת החיסון היא קטנה מאד, דומני שיש על האם חיוב להתחסן.
הגרשז"א התייחס לרמת סיכון בפעילות חודרנית, כמו ניתוח קיסרי או מתן תרומת מח עצם.
בנוסף, אי קבלת חיסון עלולה להכניס את האם לקטגוריה של רודף, במקרה שהיא תידבק. זהו נימוק נוסף לחייב אותה לקבל את החיסון.
שלום, ברצוני לדעת אם התרופה קונסיל נגד עצירות כשרה לפסח בברכה, מ'
דודי בן 80 וגר בישוב מעורב שרובו אינו דתי.ביתו מרוחק מבית הכנסת.לאחרונה רכש קלנועית עם מנגנון שבת של מכון צומת,מצב בריאותו מקשה ביותר את הליכתו.ההגעה
אשתי ילדה לפני כשלושה חודשים לידה רגילה. מאחר הלידה בכל פעם שאנו מקיימים יחסים למחרת היא רואה דם, לעיתים ראיה של כמה שעות ולעיתים ראיה
בהמשך לשיחתנו הטלפונית ממוצש"ק האחרון: הנידון- האם ישנה בעיה של חציצה בטבילה במקרי השתלת צינוריות סיליקון לניתוח מעקף דרכי הדמעות במקרה של חסימת דרכי הדמעות.
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.