תרומת זרע מהסב עקב בעיות פוריות אצל האב
My question concerns sperm possibly to be donated by a father-in-law. My daughter and her husband (I have been authorized to contact you on their
האם יש הבדל בין זמן ההמתנה הנדרש במוות לבבי-נשימתי רגיל
לבין מוות לבבי-נשימתי שמתרחש אחרי קביעת מוות מוחי של גזע המוח? (מצב 4)
הבסיס לשאלה זו נובע מכך שהצורך בהמתנה נובע אך ורק מהדרישה לשלול התעלפות, או בשפתנו כדי לוודא שמדובר במצב לא הפיך, אם כן במצב של מוות מוחי, אזי גם לדעת הפוסקים שלא ניתן לקבוע מוות כל עוד הלב פועם, ניתן לטפל בגופה זמן קצר מאד אחרי הפסקת פעילות הלב.
הגרש"ז אויערבאך זצ"ל התייחס לשאלה זו ופסק למעשה:
" בגוסס כזה, אם הרופאים עברו על האמור בסעיף 6 לעיל, והוכיחו לאחר כל הבדיקות שמוחו מת – אפשר לסמוך על בדיקתם לענין זה שמותר להסיר את מכשיר ההנשמה, כדין מסיר המונע. אך מותו של אדם כזה יכול להקבע רק אם יוכח לאחר הפסקת פעימות הלב לגמרי שהוא מוטל כאבן דומם, שאין הוא נושם כלל ללא המכשיר, ולאחר המתנה למשך חצי דקה (שלושים שניות). לאחר זמן זה – גם אם יצליחו הרופאים לבצע החייאה של הלב – האדם נשאר מוגדר כמת לכל דבר. " [אסיא נג-נד, עמ' 16; ספר קביעת רגע המוות (הוצאת מכון שלזינגר, תשס"ח) עמ' 203]
"… והדרך היחידה לשומרי תורה לדעת ברור שהחולה כבר מת הוא לדעתי רק שלאחר שכבר נעשו כל הבדיקות של המוח והגזע וכבר מוחלט אצלם שכבר מתו, להפסיק אז את מכשיר ההנשמה, ואז אם הלב לא פועם כלל וכלל והוא מונח דומם כאבן, רק אז הוא נחשב כמת וכל זה הוא כפי שנודע לי מרופאים מומחים שומרי תורה שבחולה שכזה אחר המתנה של שלשים שניות בלי שום פעימת לב כלל וכלל, הם מוכנים ליתן תעודת פטירה."
[אסיא עמ' 21-23; ספר קביעת רגע המוות (הוצאת מכון שלזינגר, תשס"ח) עמ' 258-260]
המסקנה כאן ברורה: יש הבדל בין זמן ההמתנה הנדרש במוות לבבי-נשימתי טבעי לבין מוות לבבי-נשימתי כשהמות הלבבי התרחש אחרי קביעת מוות מוחי של גזע המוח? (מצב 4). ולכן המתנה של 5 דקות אחרי הפסקת פעילות הלב כפי שמוצע ברקע הרפואי, בהעדר כל סימן לנשימה עצמונית אכן מספיקה כדי להתייחס אל הנפטר כמת לכל דבר, ולפעול בהתאם.
My question concerns sperm possibly to be donated by a father-in-law. My daughter and her husband (I have been authorized to contact you on their
שלום, קניתי את המולטיויטמין צנטרום סילור (centrum silver) ושכחתי לבדוק את כשרותו. האם אני יכולה להשתמש בו? בתודה מראש.
אני בשבוע ה-21 להריון. יש לי לחץ דם נמוך והמוגלובין נמוך. אני רוצה לצום אך מפחדת מכך שלא ארגיש טוב. מה עלי לעשות ?
שלום וברכה, אני בחודש שני (8 שבועות)להריוני ואני עדיין מניקה את בתי הבכורה בת השנה וחצי במהלך השבועות האחרונים חוויתי מעט בחילות ולא הרגשתי כל
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.