עבודת גמר (תקשורת) – חלומות
שלום רב. אני תלמידת כיתה י"ב באולפנת בהרן בגדרה. במסגרת לימודיי במגמת תקשורת עליי להגיש תוכנית גמר (ברדיו). בתוכניתי בחרת לעסוק בחלומות. או ליתר דיוק-
שלום רב,
אני רופאת משפחה העובדת כעת ב"הוספיס בית", במסגרת זו אני מלווה חולה סופנית.
ברצוני לשאול, אם אפשר, מהם הכללים לגבי גוסס בשבת – ובאופן ספציפי –
1. במסגרת הליווי אני אמורה להיות זמינה טלפונית – האם מותר לי לענות לשיחת טלפון ממש' החולה (חולת סרטן גרורתי) בשבת – ברור לי ולהם שהם יתקשרו רק במקרי חירום.
2. במידה ועולה צורך בכך – כמו למשל בקוצר נשימה חריף, כאב בלתי נסבל וכו' – האם מותר לי לנסוע אליהם? ואם כן האם עדיף במונית?יש לציין כי הגעתי לשם יכולה אולי להאריך את החיים במעט או לשפר את איכותם, אך כאמור לא לרפא.
3. כאשר חולה סובל מאוד ונמצא ברגעיו האחרונים מקובל לתת לו חומרי הרדמה אשר מרדימים אותו ומקילים מאוד על כאביו. ייתכן שחומרים אלה עשויים להחיש מעט את הפסקת הנשימה, אך אין בכך (למיטב ידיעתי) ודאות. מהי עמדת ההלכה בנושא? אין מדובר כאמור ברצון להמית את החולה כמובן, אלא לתת לו משככי כאבים שיקלו על סבלו.
אודה מאוד לתשובתכם,
בברכה,
2. מותר לך לנסוע בשבת במידה ועולה צורך לטפל במצבים חריפים, אם ביום חול היית מטפלת במצבים כאלה. מבחינה מעשית גם אם אינך בטוחה שיהיה צורך בטיפול, אך אפשרות כזו קיימת, גם אז מותר לך לנסוע בשבת. לגבי עדיפות של נסיעה במונית – העדיפות היא ברמה הפרקטית שכן אין צורך למצוא מקום חניה ואין התלבטות היכן וכיצד לחנות. על כל פנים אם לא ניתן להשיג מונית ברור שמותר לנסוע גם ברכבך הפרטי. לגבי כללי העצירה, כדאי שתעייני בספר שמירת שבת כהלכתה פרק מ'.
3. מותר לתת לחולה סובל תרופות משככות כאבים גם אם קיימת אפשרות (לא ודאות) שמתן המשככים עלול לקצר מעט את חייו. כך פסק הגרש"ז אויערבאך זצ"ל, הובאו דבריו באסיא נט-ס עמ' 46-51 שיכוך כאבים שמקצר חיים; טיפולי פוריות לפסולי דין; קדימויות בחולים מסוכנים – שו"ת, וראו גם באסיא סא-סב עמ' 56-57 שיכוך כאבים שמקצר חיים – השלמה לשו"ת.
שלום רב. אני תלמידת כיתה י"ב באולפנת בהרן בגדרה. במסגרת לימודיי במגמת תקשורת עליי להגיש תוכנית גמר (ברדיו). בתוכניתי בחרת לעסוק בחלומות. או ליתר דיוק-
שלום ר' מרדכי שמי דב גרוזמן מוינה אוסטריה, בתי (אשת ר' יצחק נוב ממארגי ההשתלמות של רבני חב"ד בים) ילדה לפני כמה ימים בן זכר,
שלום לכבוד הרב אנכי הקטן מוצא לנכון לעורר את הרב לפעול לעריכת כנס תפילה וזעקה בכותל המערבי על דבר שבר בת עמי, הקללה הנמרצת של
בס"ד שלום וברכה. אני בת 23 לאחר 2 הפלות בשבוע9 +-. לאחר בירור רפואי אצל המטולוגית התברר שיש לי ככל הנראה תסמונת של קרישיות יתר.
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.