ראיית דם בחודש השמיני להריון
אשתי בהיריון בחודש שמיני ועקב שחשה צירים הלכה לבית חולים ועברה 3 בדיקות רופא (נשארה למעקב למשך הלילה) ולאחר מכן ראתה מעט דם (בכל אחת
לכבוד הרב הלפרין אני עומד לפני כניסה לבית הספר לרפואה, ונאמר לי שחלק ניכר משעורי אנטומיה נלמד על גופות כלומר דיסקציה בגופות באוניברסיטה העברית. רצוני לדעת בתור יהודי שומר תורה ומצות האם יש בעיה (אולי הגופה של יהודי?) ואם כן איך מתמודדים עם זה? אשמח לקבל את תשובתך
התשובה לשאלתך תלויה במחלוקת בין הפוסקים
א. על השיטות השונות בין הפוסקים תוכל ללמוד בספרים החשובים לב אברהם ונשמת אברהם. ספרים אלו מובאות גם הדעות המתירות הסתכלות בניתוח, למשל דעת שו"ת חלקת יעקב ח"א סי' פד, ושו"ת הר צבי יו"ד סי' רעח. בספר לב אברהם קל למצוא את הדיון בעזרת תוכן הפרקים. בנשמת אברהם הדיון מובא בכרך ב (יורה דעה) סי' שמט.
ב. למקורות שצוינו למעלה יש להוסיף את הערך המקיף ניתוח המת באנציקלופדיה ההלכתית רפואית של הרב פרופ' אברהם שטינברג (הוצאת מכון שלזינגר, המרכז הרפואי שערי צדק, ירושלים) על שלל מקורותיו. כרך רביעי, ערך 'ניתוח המת'.
ג. לסיכום מעשי, ניתן לסמוך בעת הצורך על הפוסקים המתירים הסתכלות. הסתכלות פירושה הסתכלות פסיבית בלא הנחיה של המנתח על ידי המסתכל.
ד. לדעת החזון איש, עיון לימודי איננו מוגדר כהנאה.
אשתי בהיריון בחודש שמיני ועקב שחשה צירים הלכה לבית חולים ועברה 3 בדיקות רופא (נשארה למעקב למשך הלילה) ולאחר מכן ראתה מעט דם (בכל אחת
אם זה שאני יכול לראות שיש לי וריקוצלה למרות שאני לא רואה שהאשך השמאלי יותר קטן נותן סיכוי גבוה בהרבה לזרע פגום? או שכמעט וכל
1. נשאלתי על אשה שילדה אתמול בניתוח קיסרי.לפי הרישומים של ביה"ח (על פי עדות האב) היא הוכנסה לחדר ניתוח ב- 16:41, הניתוח החל ב-16:45 והתינוק
בסד שלום וברכה בני בן ה-11.5 אובחן לאחרונה כחולה סכרת נעורים. כיצד עלינו לנהוג בשבת לגבי הבדיקות שהוא צריך לעשות,לגבי הזרקת האינסולין,קידוש וכד'? אודה לכם
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.