בדיקת נידה לאחר שכחה לבדוק
שלום רב! רציתי לשאול: אשה שעשתה הפסק ביום שני בצהרים, ביום שלישי שכחה לבדוק וביום רביעי בדקה כרגיל פעמיים וגם סמוך לשקיעה. מה דינה? לטבול
לכבוד
הרב מרדכי הלפרין שליט"א
עורך אסיא
שלום וברכה רבה
נשאלתי מקרוב מאדם שאחר תשמיש ראה על האבר שלו דם, האשה נבדקה למחרת ע"י אחות בודקת שאמרה לה שצוואר הרחם אצלה מגורה מאד ומדמם בנגיעה קלה. לדברי הבעל צואר הרחם של אשתו נמוך, והוא בהכנסת אצבעו לתוך הנרתיק (בימי טהרתה) חש אותו, ובאותו תשמיש שראתה לאחריו דם ע"ג אברו, הרגיש שנכנס יותר פנימה מכל פעם.
שאלותי הם:
1. האם תולים בפצע הנמצא על צוואר הרחם בא מחמת מעשה הביאה.
2. מדברי הב"י (יו"ד סי' קפז) שאם הוחזקה לראות מחמת תשמיש אצל הראשון מותרת לבעל שני, כיון שאין האצבעות שוות, וכן צריך ג' תשמישין להאסר שאין הכוחות שווים. ומשמע שהבעיה היא נגיעת אברו של הבעל ברחם/צוואר הרחם של האשה, האם בכה"ג שיש פצע היינו מ"ש בשו"ע (שם ס"ה) שאם יש לה מכה באו"מ שתולה בה, או שנאמר שרק במכה שבצדדי הנרתיק תולים וכפי שבבדיקת שפופרת מוכיחה זאת, אבל כאשר הפצע בצוואר הרחם ובבדיקת שפופרת היה נמצא דם על ראש המכחול (שהרי אין השפופרת נכנסת לרחם אלא רק נוגעת בצוואר הרחם) היתה טמאה, גם בנ"ד נטמאנה.
לא מצאתי בפוסקים ובמאמרי הלכה מי שהתייחס להגדרת רומ"ת מדוייקת.
בהיות שהשאלה היא למעשה, אשמח לשמוע את דעתו של כת"ר, ושכמ"ה.
ד ט
א. אם לאשה יש מכה מחוץ לרחם שמדממת במגע או שפשוף – אין לאשה דין רדמ"ת. אזורים מדממים מצואר הרחם הנראה בבדיקת רופא או אחות — נכללים בהגדרה של מכה מחוץ לרחם
ב. העיקרון של "לא כל האצבעות שוות" נובע מכך שיש נשים בהם הלחץ של האצבע על צואר הרחם גורמת להתכווצות הרחם ולדימום מהרחם הבא בעקבות ההתכווצות, שהוא דימום אוסר. אך אם האצבע גורמת רק לשפשוף חיצוני ולדימום ממנו — מדובר בדם מכה שאינו אוסר וכמובן לא גורם לקביעת רדמ"ת
אני מקווה שהדברים פשוטים וברורים. אם לאו אנא הודיעני מה לא ברור
עוד הערה קטנה
באשה שיש לה וסת קבוע אזי שלא בשעת וסתה תולה הדם במכתה. ראה יו"ד קפז, ה בשו"ע וברמ"א. אם אין לה וסת קבוע, אך לא רואה לפני יום הפלגה מסויים — אזי עד אותו יום תולין בדם מכתה
אם אין כלל וסת קבוע ניתן להתירה על סמך הסתכלות רופא שיראה כי יש דימום מהמכה ואין שום דימום מתעלת הצוואר
מרדכי הלפרין
שלום רב! רציתי לשאול: אשה שעשתה הפסק ביום שני בצהרים, ביום שלישי שכחה לבדוק וביום רביעי בדקה כרגיל פעמיים וגם סמוך לשקיעה. מה דינה? לטבול
שלום רב, אני בחודש התשיעי להריוני (שבוע 37), ההריון תקין ב"ה אך אני סובלת מהסתיידות של השיליה (שיליה בשלה/זקנה). האם עלי לצום? תודה מראש וגמר
שלוום יש לי בעיה ואני אשמח אם תעזרו לי.. המחזור החודשי שלי ממש לא סדיר.. יש פעמים שהוא מאחר ממש…ואז פתאום הוא מגיע להרבה זמן..או
נערה בת חמש עשרה שמאובחנת עם אפילפסיה כרונית לוקחת פעמיים ביום תרופה בשם דפלט וחייבת לקחתה לאחר אכילה. הרופא שלה הציע שתאכל בבקר יום כיפור
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.