דיני נידה לאחר לפרסקופיה
אני לאחר ניתוח לפרסקופיה (22/11/2008) עקב הריון חוץ רחמי הוחלט לבצע כריתת חצוצרה ימנית מאחר והודגם שק הריון עם דופק בשבוע ה 6.4 . שאלתי
אשתי ואני עוברים בימים אלו טיפול הפריה חוץ גופית בבי"ח אלישע.
אציין רק שאשתי בת 31 ואנוכי בן 40 ,ללא ילדים ולאחר שנתיים של נסיונות שווא להביא ילדים הן בדרך טבעית ולאחר 10 מחזורי הזרעה. למעט תנועת זרע קצת איטית, לא נמצאה כל בעיה אצל שנינו (עשינו את הבדיקות הנצרכות ). לפי הבנתי וכפי שנאמר לנו בשלב ההכנה יווצרו ביציות מופרות המוכנות להשתלה ומאידך ביציות שלא טובות להפריה. הרופא הוא אשר מחליט בהסכמת בני הזוג מהו מספר העוברים אשר יוחזרו לגוף האשה ובהתחשב בגיל האשה ובסיכונים העלולים לנבוע מהחדרת מספר רב של עוברים וכו'.
שאלתי : מבחינה הלכתית מה דינם של אותם עוברים "טובים" שלא הוחזרו לגוף האשה ? יוקפאו ואם כן עד מתי או יושמדו ? או אולי צריך להחזיר את כל העוברים הטובים ולאחר מכן אם לעשות דילול לפי הצורך ?
אנא , הרחיבו לי בנידון ויעצו לי כיצד לנהוג .
א. אין להחזיר עוברים מעבר למספר הנקבע על פי שיקולים רפואיים.
ב. לגבי העוברים הנשארים, בשלב ראשון בודאי כדאי לשמור אותם מוקפאים לצורכי פריון עתידיים שלכם.
אם בעתיד יתברר שנשארו עוברים חסרי שימוש – מותר יהיה להשמיד אותם. יתכן שבתנאים מסוימים יהיה מותר גם לתרום אותם לצורכי מחקר, אך יהיה מקום לדון בשאלה זו רק כאשר היא תהיה אקטואלית.
מרדכי הלפרין
אני לאחר ניתוח לפרסקופיה (22/11/2008) עקב הריון חוץ רחמי הוחלט לבצע כריתת חצוצרה ימנית מאחר והודגם שק הריון עם דופק בשבוע ה 6.4 . שאלתי
שלום. בצון תשעה באב אהיה בע"ה שבוע 27. האם עליי לצום? אין לי בעיות מיוחדות אך הרופאה אמרה שעליי לשתות. מה לעשות?
לכבוד הרב הרב ד"ר מרדכי הלפרין שליט"אשלום רב,רבני היישובים בשומרון מתכנסים כל מספר חודשים למפגש משותף. במסגרת המפגש נידונים נושאים הלכתיים שונים יחד עם רבנים
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.