מניעת הריון בין התקנים
שלום אני אשה דתית ,בת 48 יש לי התקן תוך רחמי מזה 7 שנים רופא הנשים שלי הורה לי להחליף אותו יש 2 אפשרויות: א.
אשתי ואני עוברים בימים אלו טיפול הפריה חוץ גופית בבי"ח אלישע.
אציין רק שאשתי בת 31 ואנוכי בן 40 ,ללא ילדים ולאחר שנתיים של נסיונות שווא להביא ילדים הן בדרך טבעית ולאחר 10 מחזורי הזרעה. למעט תנועת זרע קצת איטית, לא נמצאה כל בעיה אצל שנינו (עשינו את הבדיקות הנצרכות ). לפי הבנתי וכפי שנאמר לנו בשלב ההכנה יווצרו ביציות מופרות המוכנות להשתלה ומאידך ביציות שלא טובות להפריה. הרופא הוא אשר מחליט בהסכמת בני הזוג מהו מספר העוברים אשר יוחזרו לגוף האשה ובהתחשב בגיל האשה ובסיכונים העלולים לנבוע מהחדרת מספר רב של עוברים וכו'.
שאלתי : מבחינה הלכתית מה דינם של אותם עוברים "טובים" שלא הוחזרו לגוף האשה ? יוקפאו ואם כן עד מתי או יושמדו ? או אולי צריך להחזיר את כל העוברים הטובים ולאחר מכן אם לעשות דילול לפי הצורך ?
אנא , הרחיבו לי בנידון ויעצו לי כיצד לנהוג .
א. אין להחזיר עוברים מעבר למספר הנקבע על פי שיקולים רפואיים.
ב. לגבי העוברים הנשארים, בשלב ראשון בודאי כדאי לשמור אותם מוקפאים לצורכי פריון עתידיים שלכם.
אם בעתיד יתברר שנשארו עוברים חסרי שימוש – מותר יהיה להשמיד אותם. יתכן שבתנאים מסוימים יהיה מותר גם לתרום אותם לצורכי מחקר, אך יהיה מקום לדון בשאלה זו רק כאשר היא תהיה אקטואלית.
מרדכי הלפרין
שלום אני אשה דתית ,בת 48 יש לי התקן תוך רחמי מזה 7 שנים רופא הנשים שלי הורה לי להחליף אותו יש 2 אפשרויות: א.
שלום! אני סטודנטית לסיעוד, ועובדת במקביל בבית חולים, גם בשבתות. רציתי לשאול מה מותר ומה אסור לי: האם מותר לי לכתוב את ערכי הסוכר של
נתבקשתי להגיש עבודה תורנית בתחום הלימודים שמתעסק בגיל השלישי ועל האדם המזדקן בחרתי להתמקד בבעיה של הנידודי שינה שמתגבר ומעסיק הרבה בגיל המתבגר, אך לגבי
שלום רב. לפני חצי שנה התחתנתי ונודע לי כי בעלי נשא איידס.מבחינה הלכתית אפשר לקיים יחסי מין עם קונדום? זה לא זרע לבטלה? תודהמ
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.