האם אפשר לתבוע מוהל?
שלום , יש לי תינוק בן שנה וחצי, כתוצאה מברית מילה שלא בוצעה כהלכה-המוהל לא חתך מספיק מהערלה ונוצרה הדבקות לעטרה, בעקבות כך ישנו זיהום
Dear Rabbi Mordechai Halperin, M.D.,
I am a fourth year medical student in Tel Aviv, and I am a huge fan of your work at the Schlesinger Center. I would like to participate in some of the work you are doing, perhaps toward a Ph.D. in Medical Ethics. Might you be able to help direct me in this pursuit?
I am now in Toronto, doing a clinical elective in Internal Medicine, and I plan on returning to Israel in December, and IY"H, will graduate this in May. Since I am an American student, I face tremendous difficulty obtaining a residency at an Israeli hospital, and I am looking at Ph.D. options instead.
Thanks for your help and I hope to hear from you soon.
In Israel, only universities or the Weitzman Institute is allowed to grant a Ph.D.
As the Schlesinger Institute is not included, the best idea is to do the work at one of the universities in the country and the Schlesinger Institute staff can cooperate by advice or instruction.
שלום , יש לי תינוק בן שנה וחצי, כתוצאה מברית מילה שלא בוצעה כהלכה-המוהל לא חתך מספיק מהערלה ונוצרה הדבקות לעטרה, בעקבות כך ישנו זיהום
אחר כ- 10 חודשי נישואים (שניים – אני בן 52, רעייתי בת 45) שלא נתגלו בהם שום בעיות, אשתי ראתה דם מחמת תשמיש (לא הרגישה
שלום רב. אני לומדת כיום בקורס תומכות לידה ("דולות"), ורציתי לשאול כמה שאלות הנוגעות לעבודה במקצוע: 1. נסיעה בשבת לעזרת היולדת בבית החולים – האם
בס"ד 23.8.17לכבודהרב ד"ר מרדכי הלפריןשלום רב.אני בת 66, סובלת מפרפור פרוזדורים מזה כמה שנים. בתאריך 20.5.17 עברתי אירוע מוחי.בביקורי אצל הקרדיולוג המטפל בי הוא אסר
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.