צום בתשעה באב לאחר התאוששות מדלקת כליות וטיפול סטרואידי
נושא: לצום בתשעה באב אני בת 18 והייתי חולה בחודש אדר בדלקת כליות בשם מינימל ציינצ' דלקת כליות של ילדים ואני מקבלת עדיין כדורי סטרואידים
אני עושה עבודה בתושב"ע על נשים רופאות. הבנתי שבחדרי הניתוח יש צורך בשימוש בבגדים סטרילימ שלא מיוצרים כחצאיות. האם מותר לסטודנטית לרפואה להיכנס לחדר הניתוח (אם היא רוצה להיות מנתחת או אם זה פשוט בסבב)? האם מותר למתמחה בניתוח או למנתחת והאם יש איסורים מסוימים? בבקשה תזכרו שלפעמים יש קריאות חירום שיוצאים ישר מהחדר ניתוח בלי להחליף בגדים.
תודה רבה, שני
שאלתך נחלקת לב' נידונים
א. איסור לא ילבש (התדמות האשה לאיש)
ב. לבוש של פריצות המביא לידי זימה (בגדי שחץ)
בנוגע לא':
יעוין בשו"ע סימן קפ"ב ובב"ח שכתבו שכל האיסור זה דווקא אם עושים זאת לשם יפוי וקישוט, אבל אם עושים זאת מפני צינה או קור אין בזה משום איסור. מבואר שכל האיסור זה דווקא אם הלבישה היא למטרת התדמות לגבר או לשם נוי. אבל אם יש מטרות אחרות כגון בנידון דידן – לצורך רפואי בחדרי ניתוח והתאוששות, אין בזה איסור לא ילבש.
בנוגע לב':
אין כאן בעיה של בגדי שחץ מחמת ב' סבות: א' המכנסיים רחבים ולא צמודים, ב' החולצה ארוכה, כך שהמכנסיים בחלקם העליון נמצאים מתחת לחולצה ובזה יש להתיר משום שאין כאן פריצות.
אלא שכדאי להקפיד לקחת חולצה ארוכה שתגיע עד הברכיים כיון שבעבודה במקומות ציבוריים כגון בתי חולים שעובדים בצוותא נשים וגברים, ייתכן וזה יגרום למכשול, לכן עדיף לקחת חולצה ארוכה שתגיע עד הברכיים.
נושא: לצום בתשעה באב אני בת 18 והייתי חולה בחודש אדר בדלקת כליות בשם מינימל ציינצ' דלקת כליות של ילדים ואני מקבלת עדיין כדורי סטרואידים
שלום רב. אני בתחילת הריון. יש לי שני ילדים בריאים ב"ה. בין שניהם היה לי הריון אחד שהופסק בשבוע ה12. לעובר לא היה דופק ולאחר
שלום! אני בשבוע 7 להריון. סובלת מעט מבחילות. ללא הקאות אך צריכה לאכול על מנת להרגיע את הבחילות. בבדיקת או"ס נראתה התחלה של היפרדות שבגללה
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.