בדיקות בהריון
שלום וברכה. אישתי בהריון בשבוע 15, אשמח לדעת אילו בדיקות מומלץ לעשות מבחינה הלכתית ורעיונית. תודה
לכבוד הרב שלום רב. אנו נשואים כשבע שנים, והורים לבת ובן. בתחילת נישואינו נטלתי גלולות הרמונט במשך כשלש שנים, עד להריון הראשון. לפני שהפסקתי ליטול את הגלולות על מנת להיכנס להריון, גילו לי גוש בשד ימין, ועברתי FNA על מנת לשאוב את תכולת הגוש הזה. אירוע זה הניע אותי בהמלצת הרופא (כירורג שד) להפסיק את הגלולות ולחשוב על הריון. ההריון הראשון לא היה תקין, העובר לא התפתח, ונאלצתי לעבור הפלה. ההריון השני ברוך ה` היה תקין, אך בלידה היה לי חיידק בשיליה, הלידה הסתבכה ונאצלתי לעבור ניתוח קיסרי דחוף. לאחר הלידה, הנקתי במשך כשנה ושמונה חודשים, בהם קיבלתי מחזור רק פעם אחת, כך שלא נזקקתי לאמצעי מניעה כלל. כיום, אני לאחר לידת הבן, עברו שנה ושלושה חודשים בהם אני מניקה, וכעת קיבלתי מחזור בפעם השניה. אני מניחה כי כעת המחזור יהיה סדיר, ועל כן אני צריכה להשתמש באמצעי מניעה. לצערי, אינני מוכנה כעת ללידת ילד שלישי, מפאת הקושי הנפשי הרב שעברתי עם לידת הבן השני. אך מצד שני אינני מוכנה ליטול גלולות או לשים התקן משום הסיכון ולא הקטן שבנטילת הורמונים שאולי יגרמו שוב להופעת גוש כזה או אחר בשד. התקן שלא עם הורמונים אני לא מעוניינת בגלל הזמן הרב שלוקח עד לשליטתו, ומכיון שאני מעוניינת כן להיכנס להריון נוסף ב"ה בעוד כשנה. ולכן אני מבקשת עצת הרב מה לעשות במקרה זה. משום שלפי מה שקראתי אמצעים אחרים לא כל כך יעילים ואני לא רוצה לקחת סיכון שאהרה. האם מותר להשתמש במקרה כזה עם קונדום? אני לא רואה שיש פתרון אחר, וגם רופאת הנשים שלי לא ממליצה במקרה זה על הורמונים בגלל הבעיה שהיתה לי בשד.
תודה רבה על התשובה
א. קונדום איננו פיתרון טוב גם ללא השאלה ההלכתית. אצל נשים צעירות יש בין 10% ל 34% כשלונות במניעה בחישוב שנתי.
ב. לא ברור לי מה הבעיה בהתקן נחושת (לא הורמונלי). ההתקן יעיל במניעת הריון תוך זמן קצר מאד.
שלום וברכה. אישתי בהריון בשבוע 15, אשמח לדעת אילו בדיקות מומלץ לעשות מבחינה הלכתית ורעיונית. תודה
אני מעוניינת לתרום כליה בחו"ל מבחינה כלכלית זה יעזור לי מאוד… אין לי פתרון טוב יותר. אני נשואה+3 ואני לא מעוניינת בהלוואות זה רק מסבך
dear rabbi halperin, my name is eli feit. i met you on the recent cruise to the greek isles. i am interested in the material
בס"ד שלום! לפני חודשיים בדיוק הותקן לי התקן "מירנה". במסגרת תופעות הלוואי:דימום כבד חודש שלם ואח"כ חודש נוסף של כתמים דמיים, סבלתי בנוסף כאבים חזקים
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.