ניתוח כריתה מניעתי לנשאית גן BRCA2
לכבוד הרב ד"ר מרדכי הלפרין,שלום רב, במשפחתי יש רקע היסטורי של סרטן השד/השחלות(אחותי חלתה בגיל 31 בסרטן השד),בבדיקות גנטיות נתברר כי חלק ניכר מבנות משפחתי נשאיות
מה עושים מבחינת הלכה לבעלי סטומה כגון תפילות במניין ברכות
תפילה- מותר להתפלל עם סטומה. אמנם מומלץ לרוקן את השקית קודם לכן[1].
ברכות – כנ"ל[2].
ברכת אשר יצר- חולה עם קולוסטומיה יש לו בדרך כלל 1-3 יציאות ביום ויברך אשר יצחר אחרי כל יציאה. אמנם חולה עם איליאוסטומיה שיוצא ממנו נוזל צואתי כל הזמן, יברך אשר יצר פעם אחת כל בוקר בברכות השחר ויכוין להוציא כל היום[3].
אכן בהטלת שתן בשירותים יש לברך בכל פעם, וטוב לכוון בברכת אשר יצר גם על הצואה.
בברכה
אשר שקאני
[1] מכיון שבזמננו אין צואה על בשרו כלל שהרי המעי עצמו בולט מעט לתוך המיכל, ואים שום ריח רע א"כ שום פקפוק להתפלל וללמוד ולברך ברכות. מנחת יצחק ח"י (סימן ח). וע"ע בשו"ת מנחת יצחק ח"ו (סי' יא-יב) ובספר הליכות שלמה (פ"כ אות יד) שו"ת שבט הלוי ח"ג (סימן יז) שו"ת ציץ אליעזר ח"ט (סימן ו).הובאו בספר פסקי תשובות (סימן עו אות ט). ע"ש.
[2] כנ"ל.
[3] ראה נשמת אברהם (מהדורה חדשה, תשס"ז) כרך א' חלק או"ח סי' ע"ו ס"ק ט(1).
לכבוד הרב ד"ר מרדכי הלפרין,שלום רב, במשפחתי יש רקע היסטורי של סרטן השד/השחלות(אחותי חלתה בגיל 31 בסרטן השד),בבדיקות גנטיות נתברר כי חלק ניכר מבנות משפחתי נשאיות
ראיתי באחד התשובות שכתבתם בענין מניעת הריון, שלחצי שנה אחרי הלידה, מותר למנוע. השאלה הוא, מה ההיתר? ולמה דווקא לחצי שנה? ואם אשה חושבת אחר
שלום , שמעתי אמירה לפיה מי שחולה במחלת מעיים לא יכול להניח תפילין,אולם למרות שאני חולה במחלת קרוהן,זה ב"ה זה אינו ניכר כלפי חוץ בשום
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.