נסיעת עובד בית חולים לתורנות בשבת (פרטי, הסעת אחיות וכו')
שמי ר' ואני עובד במחלקת ילדים בבית חולים בירושלים. כחלק ממעבודתי, כמובן, אני מבצע תורנויות שבת. שאלתי היא, האם אני יכול לנסוע לתורנות שבת עם
I am a rabbi and I am about to teach a course on Jewish bioethics. I would like to receive a teshuva (or teshuvot) on cloning.
Another question, although completely theoretical: I once heard about a teshuva on brain transplants. I know it may sound a little awkward, but as a theoretical approach it may be very interesting.
Regarding a teshuva on cloning, enclosed please find an article by Professor Avraham Steinberg and Dr. John Loike on cloning. This article will appear in the upcoming issue of our English-language journal of halakha and medicine, Assia-Jewish Medical Ethics (vol. 3, no. 2).
In response to your question about brain transplants:
For now there is a complete moratorium on whole brain transplants. There is universal agreement that such a transplant is unethical because in order to obtain a good brain the donor must be killed, and according to halakha it is forbidden to kill one person in order to save another.
However, brain tissue transplants from miscarried or aborted fetuses—which, so far, have been unsuccessful—are halakhically permissible if they will be useful to the patient—for example, in the case of Parkinson’s disease—provided that the abortion was halakhically valid per se.
שמי ר' ואני עובד במחלקת ילדים בבית חולים בירושלים. כחלק ממעבודתי, כמובן, אני מבצע תורנויות שבת. שאלתי היא, האם אני יכול לנסוע לתורנות שבת עם
בס"ד שלום רב! מהי עמדת ההלכה לגבי טיפול באנרגיות? האם מותר ללכת ל"מרפא הוליסטי" המטפל באנרגיות? במקרה שלי מדובר בילד בן השנתיים הסובל מהפרשות באזניים.
שלום, ברצוני לברר הליך הגיור לבן שנולד מתרומת ביצית מחו"ל (תורמת לא יהודיה) והריון בגופה של אם יהודייה. האב גם הוא יהודי. האם מספיק לבצע
אישתי לוקחת סטרואידים לצורך טיפול באלופציה. האם צריכה לצום בתשעה באב? תודה
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.