צילום רחם לאשה בת 42 ועוד
שלום רב, הנני רב קהילה בפתח תקוה, ונשלחה אלי השאלה דלקמן, אשה כבת 42 שנשואה מזה כמעט 4 חודשים ועדין לא הרתה. בבדיקת צילום רחם
אימי חולה בסכרת 2 מזה כשנה. היא תלויה ב 4 זריקות של אינסולין ביום. כמובן שהיא מסתובבת תמיד עם המכשיר לבדיקת הסוכר ועם סוכר למקרה של ירידה פתאומית. בעוד כחודשיים היא עתידה לנסוע לסיור בפולין של שבוע ובהם שבת שבו תשהה בקראקוב. בתוכנית השבת ישנם סיורים רגליים בעיר. שאלתנו: האם מותר לה לשאת את המכשיר והסוכר בזמן הסיור כשידוע שאין בעיר עירוב?
כיון שאין שום מצוה לצאת בסיור אין היתר להוציא כל דבר מרשות לרשות.
תשובה דומה ניתנה על ידי הרב אשר שקאני שליט"א:
אין היתר לטלטל את המכשיר לבדיקת הסוכר אף בשינוי אך אם הטיול הוא נועד לצרכי רפואה יכולה לטלטל את המכשיר שלא בדרך הרגילה[1]. ואם אפשר לטלטל את המכשיר ע"י גוי מותר בכל גוונא[2].
[1] הנה ידועה מחלוקת האחרונים בדעת מרן אם יש דין רשות הרבים בזמנינו יעויין בשו"ת יבי"א ח"ט חאו"ח סי' לג ואף אי נאמר שהעיקר להלכה כדעת הפוסקים שבזה"ז אין לנו רה"ר מ"מ אין היתר לטלטל ברחובות קריה אפי' בשינוי אלא לצורך מצוה וכד' אבל לטיול לא וכמ"ש כיו"ב בשו"ת צי"א (חי"ג סי' לד) ובשש"כ הנד"מ (פ"מ ס"ז) וע"ע בנשמת אברהם (סי' שא ס"ק יא2), ואמנם אפשר שבנ"ד הוי לצורך גדול דיש בזה עגמת נפש גדולה להישאר לבד. וצ"ע. ומ"מ היכא שצריכה לצאת לטייל מחמת בריאות יש להתיר כשתוציא את המכשיר בשינוי, וכמ"ש המג"א (סי' שז סוף סק"ז) שלצורך גדול יש להתיר שבות שלא כדרכו ע"י ישראל. וכ"כ הפמ"ג (סי' שכה א"א אות ו) דשבות דשבות ע"י ישראל בעצמו כגון ישראל שהוציא לכרמלית או לדידן שאין לנו רה"ר בזה"ז יש להתיר במקום צורך גדול וכ"כ בשו"ת משנה הלכות (ח"ז סי' נו) גבי חולה לב הצריך לישא אתו כדורים דאם אינו יכול לשבת בבית וצריך לצאת לטייל מחמת בריאות יש להתיר. ועיין עוד בשש"כ שם (בהערה כב) שכתב בשם הרב משנה הלכות שדעתו להתיר בכה"ג לצורך רפואה אפי' ברה"ר גמורה.
[2] וכמ"ש השו"ע בסי' שז ס"ה.
שלום רב, הנני רב קהילה בפתח תקוה, ונשלחה אלי השאלה דלקמן, אשה כבת 42 שנשואה מזה כמעט 4 חודשים ועדין לא הרתה. בבדיקת צילום רחם
שלום, אנחנו תלמידות אולפנה וברצונינו לעשות עבודה בנושא הפלות בהלכה. יש לנו מספר שאלות: 1. מה דעת ההלכה על הפלות? 2. עד איזה גיל (של
בס"ד שלום אובחנתי ע"י פסיכולוגית קלינית שאני סובלת מדיכאון וחרדה. עליי ליטול תרופה על בסיס צמחי שנקראת "רמוטיב" ומחייבת מרשם רופא. הפסקתי למנוע הריון, ולמרות
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.