חולה שאין בו סכנה
שלום רב! מקריאת התשובות העוסקות בתרופות לא הצלחתי להבין מהי ההגדרה של"חולה שאין בו סכנה". לפי מה שהבנתי זהו חולה שמותר לו לקחת תרופה(?!) אשמח
לכבו' הרב מרדכי הלפרין שליט"א שלום וברכה
ראיתי בספר נשמת אברהם סי' קצד שהביא בשם רופאים שיכול להיות דימום מחמת ההתקן עכב ויסות הורמונלי. והביא בשם כבו' שרוב הסיכויים שהדימום הוא ממכה. וכן הביאו בחוברת אסיא שאין להתקן זה פעולה הורמונלית. ושאלתי היא האם לדעת כבו' קיים חשש שהתקן זה מדמם עכב פעולה הורמונלית?
אלפי תודות מראש על הקדשת הזמן.
א. המקור לספק הוא מאמרו של ד"ר יעקב לוי באסיא (חוברת ח' עמ' 19-22, בעמ' 20 שם) בו הוא מציע ארבעה הסברים לדימום הנגרם על ידי התקן תוך-רחמי. ההסבר השלישי הוא הנוגע לעניננו.
על פיו יתכן וההתקן מגביר את הדימום של הוסת.
(המקור השני בנשמת אברהם שם, הוא מחוברת אסיא כט, שם מצטט הרב אבינר מאמר מקביל של ד"ר לוי, בנועם טז,קפח).
ב. חשוב להדגיש כי ד"ר לוי לא מזכיר כאן מנגנון הורמונלי דווקא, ופירוש דבריו נראה שמדובר דווקא במנגנון מכני שהגירוי המכני של ההתקן מאריך את משך הדימום הוסתי.
שמעתי מהגרש"ז אויערבאך זצ"ל בשעתו, שגם הקדמה או הארכה של הוסת שנגרמת עקב אמצעי מכני כמו למשל על ידי לחץ פיזי על חלק מהרחם, גם היא נחשבת לדימום אסור כנדה וכזבה.
ג. מכאן שאין שום מקור לחשש של השפעה הורמונאלית של התקן תוך רחמי לא הורמונלי.
ד. לחשש האמור של הקדמת או הארכת משך הדימום הוסתי, יש משמעות רק סמוך למועד הוסת לפניה או לאחריה וכן סמוך למועד הביוץ, לפניו או לאחריו ולא בזמנים אחרים.
שלום רב! מקריאת התשובות העוסקות בתרופות לא הצלחתי להבין מהי ההגדרה של"חולה שאין בו סכנה". לפי מה שהבנתי זהו חולה שמותר לו לקחת תרופה(?!) אשמח
לכבוד הרב ד"ר מרדכי הלפרין, אני תלמידה בכיתה י', באולפנה בכפר סבא. כחלק מבגרות בתושב"ע, אני צריכה להגיש עבודה בנושא הלכתי-אקטואלי-חברתי. בחרתי בנושא סודיות רפואית.
לכבוד הרב, אני בחודש השבעי ,הריון ראשון וסובלת מלחץ דם נמוך, וחוסר ברזל , בכלליות אני אשה מאוד חלשה, אני זקוקה לשתיה מרובה במשך היום,
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.