הפריה חוץ גופית לצורך קביעת תכונות העובר
שלום וברכה: להלן שאלתי – האם מותר לבני זוג לפנות לאפיק של הפריה מלאכותית (חוץ גופית) לצורך בחירת מין העובר או תכונותיו החיצוניות? א. כאשר
לכבוד
הרב מרדכי הלפרין שליט"א
עורך אסיא
שלום וברכה רבה
נשאלתי מקרוב מאדם שאחר תשמיש ראה על האבר שלו דם, האשה נבדקה למחרת ע"י אחות בודקת שאמרה לה שצוואר הרחם אצלה מגורה מאד ומדמם בנגיעה קלה. לדברי הבעל צואר הרחם של אשתו נמוך, והוא בהכנסת אצבעו לתוך הנרתיק (בימי טהרתה) חש אותו, ובאותו תשמיש שראתה לאחריו דם ע"ג אברו, הרגיש שנכנס יותר פנימה מכל פעם.
שאלותי הם:
1. האם תולים בפצע הנמצא על צוואר הרחם בא מחמת מעשה הביאה.
2. מדברי הב"י (יו"ד סי' קפז) שאם הוחזקה לראות מחמת תשמיש אצל הראשון מותרת לבעל שני, כיון שאין האצבעות שוות, וכן צריך ג' תשמישין להאסר שאין הכוחות שווים. ומשמע שהבעיה היא נגיעת אברו של הבעל ברחם/צוואר הרחם של האשה, האם בכה"ג שיש פצע היינו מ"ש בשו"ע (שם ס"ה) שאם יש לה מכה באו"מ שתולה בה, או שנאמר שרק במכה שבצדדי הנרתיק תולים וכפי שבבדיקת שפופרת מוכיחה זאת, אבל כאשר הפצע בצוואר הרחם ובבדיקת שפופרת היה נמצא דם על ראש המכחול (שהרי אין השפופרת נכנסת לרחם אלא רק נוגעת בצוואר הרחם) היתה טמאה, גם בנ"ד נטמאנה.
לא מצאתי בפוסקים ובמאמרי הלכה מי שהתייחס להגדרת רומ"ת מדוייקת.
בהיות שהשאלה היא למעשה, אשמח לשמוע את דעתו של כת"ר, ושכמ"ה.
ד ט
א. אם לאשה יש מכה מחוץ לרחם שמדממת במגע או שפשוף – אין לאשה דין רדמ"ת. אזורים מדממים מצואר הרחם הנראה בבדיקת רופא או אחות — נכללים בהגדרה של מכה מחוץ לרחם
ב. העיקרון של "לא כל האצבעות שוות" נובע מכך שיש נשים בהם הלחץ של האצבע על צואר הרחם גורמת להתכווצות הרחם ולדימום מהרחם הבא בעקבות ההתכווצות, שהוא דימום אוסר. אך אם האצבע גורמת רק לשפשוף חיצוני ולדימום ממנו — מדובר בדם מכה שאינו אוסר וכמובן לא גורם לקביעת רדמ"ת
אני מקווה שהדברים פשוטים וברורים. אם לאו אנא הודיעני מה לא ברור
עוד הערה קטנה
באשה שיש לה וסת קבוע אזי שלא בשעת וסתה תולה הדם במכתה. ראה יו"ד קפז, ה בשו"ע וברמ"א. אם אין לה וסת קבוע, אך לא רואה לפני יום הפלגה מסויים — אזי עד אותו יום תולין בדם מכתה
אם אין כלל וסת קבוע ניתן להתירה על סמך הסתכלות רופא שיראה כי יש דימום מהמכה ואין שום דימום מתעלת הצוואר
מרדכי הלפרין
שלום וברכה: להלן שאלתי – האם מותר לבני זוג לפנות לאפיק של הפריה מלאכותית (חוץ גופית) לצורך בחירת מין העובר או תכונותיו החיצוניות? א. כאשר
שאלה האם בדיקת פפסמיר אצל רופא – מטמא? האם אולטראסאונד וגינלי מטמא? הרופא אמר שלא נכנס עד בפנים ואם יהיה לי טיפות דם זה מבחוץ.
ידידה שלי פנתה למעביד שלה והודיע לו כי היא בהריון ( מסיבות של יחסי עבודה). המעביד פרסם זאת תוך זמן קצר בסביבת העבודה והמגורים של
שלום רב, שלחתי שאלה זו לפני כשבועיים וטרם נעניתי, אודם מאד אם תוכלו לענות לי עד ערב יו"כ, תודה. לאחר שנתיים של נסיונות הצלחנו, בשעה
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.