היבטים חוקתיים של הנדסה גנטית ושיבוט
ברצוני לקבל מידע בנוגע להיבטים חוקתיים של הנדסה גנטית ושיבוט. אודה מאוד על עזרה בנושא. בברכה,
שלום.
אני בחורה דתיה בת 30 ויש לי 3 ילדים קטנים. הקטן ביניהם בן חודש, וחשוב לציין שאני מניקה. עד כה לא השתמשתי באמצעי מניעה, ויצא שבזמן ההנקה לא קיבלתי מחזור, ולא נקלטתי להיריון. האם יש לסמוך על כך גם עכשיו?
בנוסף,
רציתי לשאול איזה אמצעי ממולץ ובטוח ביותר? גלולות או התקן?
התייעצתי עם חברות, והדעות חלוקות. גם מסקירה ובדיקה באתרי אינטרנט ומאמרים לא הצלחתי למצוא תשובה נחרצת.
שמעתי רבות על התקן מירנה ועל המלצות עליו, אך מאידך קראתי באינטרנט הרבה תגובות שליליות בגלל דימומים.
מה כדאי לעשות?
אשמח לתשובה מהירה.
תודה.
א. לידה עם הנקה מלאה דוחה את הביוץ בממוצע בשנה, אך יש נשים שהביוץ יחזור מוקדם יותר למרות ההנקה. המשמעות היא שהנקה היא אמנם אמצעי מניעה סטטיסטי, אך רמת יעילותה למקרה בודד אינה מספיקה.
ב. ההבדל בין גלולות להתקן הוא קטן יחסית. הגלולה נחשבת בטוחה בכ – 99% שנתי (כלומר, אם מאה נשים פוריות תשתמשנה בגלולות במשך שנה, רק אחת תיכנס להריון), בעוד שהתקן נחשב בטוח בכ – 98% שנתי.
ג. התקן מירנה איננו מומלץ בדרך כלל בגלל אחוז גבוה של דימומים וכתמים בשלשת עד ששת החודשים שלאחר התקנה.התקן זה מומלץ למטרות רפואיות כמו מניעת דימומים ממושכים בין המחזורים. ראי מאמרי באסיא דימום מחמת התקן תוך רחמי (IUD) – רקע רפואי הלכתי, ספר אסיא י, עמ' 224-229 (2007)אסיא סג-סד, עמ' 138-143 (1998), שמהדורה מעודכנת שלו מופיעה בספרי "רפואה, מציאות והלכה" (הוצאת מכון שלזינגר, ירושלים תשע"ב), סימן יט.
ד. בגילך יש סיכוי מצויין שהתקן שהתקן נחושת לא הורמונלי יוכל לסייע לך. ההתקן המומלץ במצבים כמו שלך הוא GyneFix, מותנה כמובן בתיאום מלא ובהסכמת רופא נשים מנוסה. מאחר ורק מעט רופאים בארץ מנוסים בהתקנת GyneFix, יתכן וכדאי לך לפנות לד"ר ברונו רוזן (טל' 02-5000033)
ברצוני לקבל מידע בנוגע להיבטים חוקתיים של הנדסה גנטית ושיבוט. אודה מאוד על עזרה בנושא. בברכה,
שלום רב, אני בשבוע 32 להיריון השני שלי( לאחר שבהיריון ראשון עברתי הפלה בשבוע 8 ). ההיריון עובר ומתקדם בסך הכל רגוע ב"ה, אם כי
עברתי נתוח ראש בשנת 1993, עקב גידול בממאירות נמוכה. בנוסף טופלתי בכימוטרפיה, הקרנות, רדיוכרוגיה. בעקבות הנתוח אני סובל מהתקפים אפילפטיים, ומטופל תרופתית. בשנת 2000 סבלתי
בס"ד לכ' הרב ד"ר מרדכי הלפרין שליט"א הנדון: המשך לשיחה במוצש"ק עם ר' 1] מצ"ב כתובת הערך בויקיפדיה על "שומרת אחותי" שדיברנו עליו, ע"מ לחסוך
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.