צום עם אנטיביוטיקה
בס"ד שלום יש לי דלקת בגרון ואני צריכה לקחת אנטיביוטיקה, ואני לא מסוגלת לבלוע כדורים בלי מאכל. האם מותר לי לאכול?
לרה"ג ד"ר מרדכי הלפרין שליט"א שלום,
כחלק מחוברת ליקוטי הלכות בנושא סכרת שאני מחבר, אודה מאוד לכת"ר שליט"א אם יוכל לענות לי על כמה שאלות נוספות בנושא סכרת:
א. האם מותר לחולה סכרת לבקש ממישהו מאנשי הבית שיביא לו את המכשיר סוכר או המזרק, למרות שהחולה יכול להביא את זה בעצמו(ואין סכנה מיידית), ורק מטעמי נוחות הוא מבקש שיביאו לו את זה או שמא זה מוקצה כלפי אחרים ואינו נחשב כלי שמלאכתו לאיסור? ואם החולה לא מסוגל להביא את זה בעצמו(ואין סכנה מיידית), האם צריך לטלטל את המכשיר בשינוי?
ב. אישה שנושאת משאבת אינסולין, האם זה מהווה חציצה, משום שמציאות המשאבה זה שחייב בכל מיקרה לנתק את המשאבה מהגוף כדי להחליף את המחט שמחובר לגוף כל כ- 4 ימים(כדי לא לקבל זיהום). והתהליך של החלפת המחט הוא 2-3 דקות בלי כמעת כאב לרוב בני האדם ובמיוחד לפי שנוהגות נשות ישראל להחמיר על עצמם כדברי הרמ"א ביו"ד סי' קצח סעיף א' ,ש"לכתחילה לא תטבול אפילו בדברים שאינן חוצצים גזרה אטו דברים החוצצין" ? או שמא משאבה לא מהווה חציצה משום שהיא נכנסת לגדר מיעוטו שאינו מקפיד וזה מכשיר רפואי?
ג. בשידוכין יש הנחייה כללית שיש חובה לספר על מחלת הסכרת לבן או בת הזוג העתידי. האם יהיה הבדל בין אישה או איש סכרתיים, שהרי אצל האישה נכנס גם העניין של סכרת הריון ומכיוון שזה בעיה שעלולה לסבך אפשרות להורות או מקשה עליה, האם ניתן לומר שאצל אישה יש חובה לספר מוקדם יותר ממה שאיש חולה סכרת היה מספר לבת הזוג העתידי?
א. דבר המותר לחולה – גם אם אין בו סכנה – כשם שאיננו מוקצה לחולה כך הוא היננו מוקצה גם למשמשי החולה.
ב. לגבי טבילה עם משאבת אינסולין, למיטב ידיעתי אסור לטבול כשהמשאבה על הגוף, עקב נזק אפשרי לרכיבים האלקטרוניים שלה. כך שיש להתייעץ עם הרופא המטפל על הנדרש לבצע לפני הטבילה.
אם תהיינה שאלות אחרי קבלת היעוץ הרפואי – ניתן לחזור אלינו בשאלה מפורטת.
ג. אינני רואה הבדל בין גבר לבין אישה הסובלים מסכרת, לגבי המועד בו יש להודיע על כך לבן הזוג הפוטנציאלי.
בס"ד שלום יש לי דלקת בגרון ואני צריכה לקחת אנטיביוטיקה, ואני לא מסוגלת לבלוע כדורים בלי מאכל. האם מותר לי לאכול?
כבוד הרב שלום לפני כ 3 וחצי חודשים התגלה אצל דודתי אחות אימי,מחלה קשה מחלת הלוקמיה (סרטן הדם)היא נשואה + 4ילדים שניים מהם קטנים בעקבות
היה לי מחזור בן 9 ימים, ביצעתי הפסק טהרה והיום הוא יום הטבילה, אלא שמיום חמישי יש לי הפרשות בצבע נס קפה בחלב (לא דמי)
לאשתי יש תור לרופא בשביל להתקין התקן למניעת הריון (נחושת בצורת טי} ורצינו לדעת אם היא יכולה לעשות הפסק ולהתחיל לספור שבעה נקיים או שבלאו
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.