בדיקה גנטית תרום-השרשתית
שלום רב! אנו עושות עבודה בביולוגיה שעוסקת ברפואה והלכה ולכן עלינו להגיש רקע הלכתי לנושא שבחרנו,כלומר מהי דעת ההלכה בעניין. שאלתנו היא: לזוג הורים נולד
בס"ד
שלום, רציתי לשאול האם יש איסור בהשתלת שיער משום "הישמר בנגע הצרעת". לכאורה השלה במקום נתק, כמוה כקציצת בהרת, שאסורה מדאורייתא. אמנם לפי הר"ש והרא"ש (נגעים י,י) קרחת תמידית אינה טמאה בטומאת נתקים, אך הרמב"ם (נגעים ה, ח-ט; י,א) לא סבור כן. ואף הרמב"ן עה"ת והראב"ד לא הלכו בדרכם של הר"ש והרא"ש.
אשמח לתשובה ו/או הפניה לספרות העוסקת בנושא.
א. הרמב"ם בהלכות צרעת ח,א כתב: "נגעי הראש והזקן–הוא שייפול השיער שבהן מעיקרו, ויישאר מקום השיער פנוי; וזה הוא הנקרא נתק". בניגוד לר"ש, לרא"ש ולרמב"ן המצריכים בנוסף גם שינוי מראה בעור הנקרח, הרמב"ם לא מצריך שינוי כזה.
ב. ברור שאין כוונת הרמב"ם לתת דין נגע לקרחת או גבחת מצויה שהרי מקרא מלא דבר הכתוב (ויקרא יג, מ-מא): "וְאִישׁ כִּי יִמָּרֵט רֹאשׁוֹ קֵרֵחַ הוּא טָהוֹר הוּא: וְאִם מִפְּאַת פָּנָיו יִמָּרֵט רֹאשׁוֹ גִּבֵּחַ הוּא טָהוֹר הוּא"
ב. ההבדל בין טפול מצמיח שיער לבין כריתת בהרת.
ההבדל בין טפול מצמיח שיער לבין כריתת בהרת.
ג. מכאן ברור שכוונת הרמב"ם להתקרחות פתולוגית כגון אלופציה אראטה (alopecia areata) ראה תמונות מצורפות. [נעיר כי הגורם לאלופציה אראטה עדיין לא ברור, וקיים חשד בגורם אוטו-אימוני]
* לכן לגבי קרחת וגבחת אין שום שאלה.
ד. מכאן כי קרחת או גבחת מצויה אין בה חשש נתק כלל.
ה. כדאי להוסיף כי גם אם יימצאו סימני נתק מובהקים, כל עוד הכהן לא הכריז על הסגר או על טומאה, אין הנגע מטמא.
ואם כן יש לדון אם דין "השמר בנגע הצרעת" קיים גם לפני ראיית הכהן ואמירתו.
שלום רב! אנו עושות עבודה בביולוגיה שעוסקת ברפואה והלכה ולכן עלינו להגיש רקע הלכתי לנושא שבחרנו,כלומר מהי דעת ההלכה בעניין. שאלתנו היא: לזוג הורים נולד
I'm looking for an article published in the 1970-1980 by Fred Rosner on sex pre-determination. Could you please help me find it and obtain a
אני בשבוע 16 של ההריון. אני סובלת מהפרשות דמיות. ההפרשות התחילו בשבוע 9 של ההריון המשיכו 10 ימים והפסיקו לגמרי לחודש. בשבוע 15 הם חזרוו.
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.