שאלות בעקבות המאמרים בספר "קביעת רגע המוות"
לכבוד הרב ד"ר מרדכי הלפרין – שלום וברכה בעקבות עיון במאמרים מתוך הקובץ 'קביעת רגע המוות' (מהד' שניה, תשסח), אני מבקש להפנות לרב שלש שאלות.
כבוד הרב שלום, ברצוני לשאול מה דינו של ולד הנולד בהזרעה מלאכותית בנישואים אסורים של כהן וגרושה?
האם הוא חלל או שבגלל שלא הייתה ביאה אינו חלל?
בתודה מראש
בדין זה נחלקו רבותינו האחרונים. להלכה יש להבדיל בין הזרעה של כהן באשתו הגרושה, שחמור יותר מכיון שכבר נעשית חללה, לבין תרומת זרע של כהן לגרושה פנויה (שלא קיימה מעולם יחסי אישות עם כהן).
1) בענין הזרעת זרע מכהן לאשתו הגרושה (או שקיימה יחסי אישות עם כהן ונתחללה) – לדברי חידושי הגר"ח (סוף הל' איסורי ביאה פי"ז ה"ב) הולד הוא חלל, והגרש"ז אויערבאך (מנחת שלמה מה"ת סי' קכד אות ד) מסתפק בדבר. (עי' מאמרו של הרב אריה כץ בביאור דברי הגר"ח והגרשז"א.)
לכן, להלכה יש להחשיב את הולד כספק חלל: אינו נושא כפים, ואינו עולה לתורה ראשון, אך אסור להטמא למתים ולהנשא לפסולי כהונה (כגון גרושה). יש, אמנם, צדדים להחשיב אותו כחלל ודאי (שמותר להטמא למתים ולהנשא לפסולות), אך דבר זה צריך הכרעה של פוסק מובהק או בית הדין הרבני.
אם נולדה בת, היא בספק חללה ואסורה להנשא לכהן. [לגביה אין החילוק בין ספק חללה לוודאי חללה משמעותי (חוץ מלענין פדיון בנה הבכור), כיון שגם כהנת לא נאסרה להטמא למתים.]
2) בענין הזרעה מלאכותית של כהן וגרושה פנויה:
הגר"א גוטמכער זצ"ל (תלמיד הגאון ר' עקיבא איגר) סובר שנחשב כחלל, ואינו מחלק בין נתעברה באמבטי לבין נתעברה בביאה רגילה (וסובר כן גם לענין ממזרות באשת איש).
אולם, כבר כתבו רוב הפוסקים לענין הזרעה באשת איש שאין הוולד ממזר כיון שלא היה מעשה ביאת איסור, וכן פשטה ההוראה. עוד כתב הגרש"ז אוירבאך זצ"ל (שם) דגם אם נאמר דהוי ממזר מאשת איש, בכהן וגרושה אין הולד חלל כיון שלא נתחללה האם על ידי זה. עיי"ש. ולכן, במצב זה יש מקום להכשיר את הולד לכהונה. [מסתבר שכן הדין גם בתרומת זרע מכהן באשת איש ישראל, לרוב הפוסקים שאינו ממזר ומתייחס אחר אביו, שדינו ככהן כשר.]
בברכה,
הרב מאיר אורליאן
לכבוד הרב ד"ר מרדכי הלפרין – שלום וברכה בעקבות עיון במאמרים מתוך הקובץ 'קביעת רגע המוות' (מהד' שניה, תשסח), אני מבקש להפנות לרב שלש שאלות.
בס"ד כבוד הרב שלום רב, לפני זמן רב שאלתי מכיוון שלאשתי ישנה דלקת באותו איזור ולא יכולה שאני אבוא לפורקן בתוכה כי שורף לה לאחר
מאתר כיפה, מספר השאלה: 113653 שלום וברכה למכון שלזינגר, אני בן 16 והייתי היום ביום הרצאות על תורה ומדע דברו שם גם על פעילותו של
אני סובל מחולשה ועייפות מסוימת, שבעקבותיהם עלה חשד ל Chronic fatigue syndrome CFS. רופאה מומחית לתחום המליצה לי על לקיחת ריטלין LA במשך חודש (בינתיים),
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.