משמעות ותכלית דיני הנידה
שלום, שמי יעל ואני שומרת נידה מתוך כבוד לבעלי. הייתי רוצה להבין מה המשמעות והתכלית גם הרפואית של הנידה. האם יש מחקרים רפואיים שמסבירים את
שלום אני סטודנט ושאלתי היא האם מותר להומוסקסואל ליפות את עצמו כדוגמת הסרת שער מהחזה, עיצוב גבות וכו' השאלה נשאלת מכיוון שלהומוסקוסואל יש תכונות נשיות וזה צורך גדול בשבילו? ודרך אגב האם העובדה שחלק גדול מהגברים מטפחים את עצמם לא מבטל את איסור לא ילבש גבר שמלת אישה? כי זה כבר לא מייחד רק אישה
תשובת הרב מאיר אורליאן:
התורה אוסרת לגבר להתלבש ולהתחזות כאשה, כמו שנאמר, "לא ילבש גבר שמלת אשה" (דברים כב, ה). חז"ל הסבירו שאיסור זה כולל גם שאר תיקוני וייפוי נשים, כמו גילוח שער בית הערוה ובית השחי, הסרת שערה לבנה מתוך שחורות, צביעת שער, והסתכלות במראה לצורך ייפוי (מכות כ: ושו"ע יו"ד קפב:א,ו).
טעם האיסור המקובל הוא שלא ישתמש באמצעים אלו להתערב בין הנשים ולזנות אתם, אולם האיסור הוא מוחלט, גם כשאין לו כוונה להתערב. הפוסקים האריכו בדבר כשיש כוונה תועלתית אחרת בייפוי זה, כגון לרפואה, השגת משרה, הצגה, התחפשות בפורים וכדו' (עי' בנשמת אברהם יו"ד קפב:ו). אמנם, פשוט שאסור להתייפות כאשה כדי לזנות עם אנשים במשכב זכור, שהוא איסור חמור מאד (ויקרא יח, כב). וסמך לדבר מצינו בטומטוס ואנדרוגינוס שאסורים מספק להתקשט בין בדברים המיוחדים לאיש ובין בדברים המיוחדים לאשה. (רמב"ם פי"ב מהל' עבודה זרה ה"י).
בנוסף יש בכך משום לפני עיוור במה שמפתה ומכשיל בכך את הפרטנר שלו, כשלא היה נאה בעיניו לולי תיקוני ייפוי אלו.
שלום, שמי יעל ואני שומרת נידה מתוך כבוד לבעלי. הייתי רוצה להבין מה המשמעות והתכלית גם הרפואית של הנידה. האם יש מחקרים רפואיים שמסבירים את
שלום הרב, אם יש לי פלסטר הוא מהווה חציצה בנטילת ידיים? מה לעשות בשבת, האם עדיף להדביק פלסטר אחר או ליטול עם הפלסטר? תודה ושבת
אשתי אמורה לעבור ניתוח אוזן חשוב שאסור לדחות אותה. לכמה חודשים אחריכן היא לא תוכל להכניס את הראש למים. האם יש פתרון הלכתי לזמנים שהיא
שלום רב, ב-ט' באב הקרוב אהיה בע"ה בשבוע ה-12 להריון. מאז תחילת ההריון אני סובלת מתשישות, בחילות ולעיתים הקאות. על מנת להתגבר על הבחילות אני
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.