דילמה אתית – סירוב לניתוח – עבודת סטודנט
שלום כבוד הרב, אנחנו סטודנטיות לסיעוד בשערי צדק צריכות להגיש עבודה ולשלב בתוכה היבטים הלכתיים בהקשר של דילמה אתית. ברצוננו לדעת אם תוכל לכון אותנו
שלום.
אני פרפלגית (משותקת עקב פגיעה בחוט השדרה) ובעלת קולוסטומי קבוע בגלל פגיעה במעיים. חלק מהתקני הקולוסטומי הם מדבקה ושקית הדבוקים תמיד על בטני ואם אוריד אותם ההפרשות יזהמו את מי המקווה. אני מתחתנת בעוד כמה חודשים ורוצה לדעת האם אני חייבת לטבול במקווה.
תודה
ראי דעת הנשמת אברהם (נשמת אברהם סימן קצח דיני טבילה וחציצתה סעיף א, א3) לגבי הטבילה: אשה עם קולוסטומיה תנקה היטב מסביב הפיום ואחרי כן תטבול, ורצוי שתיכנס אחרונה למקוה. כמובן לא תטבול עם השקית. אשה עם איליאוסטומיה תנקה היטב מסביב הפיום ותכניס "טמפון" לתוך הפתח והחוט ישאר בחוץ או תכניס גזה לתוך המעי כשחלק מהגזה בולט קצת בחוץ כדי שתוכל אח"כ להוציאה (אך לא מומלץ להכניס צמר גפן בתוך פי המעי שמא יקרע הצמר גפן בעת הוצאתו וחלק ישאר בפנים), כי אין כל סכנה אם הפיום והמעי באים במגע עם מים. תיזהר שהחלק של הגזה או החוט שנוגע בחוץ יהיה רפה כדי שהמקום יהיה ראוי לביאת מים, ולא לטבול עם השקית. היא חייבת לטבול אחרונה.
הערת המערכת: התשובה תואמה והוסכמה עם רופא בכיר, מומחה לרפואה פנימית. בכל מקרה עליך להתיעץ עם הרופא המטפל, ולהראות לו את התשובה הנ"ל לפני הטבילה.
שלום כבוד הרב, אנחנו סטודנטיות לסיעוד בשערי צדק צריכות להגיש עבודה ולשלב בתוכה היבטים הלכתיים בהקשר של דילמה אתית. ברצוננו לדעת אם תוכל לכון אותנו
I am a nurse, working in an outpatient dialysis unit of the Hadassah Hospital. Our haredim patients have a problem concerning the dialysis session during
כתוב בקצ"ש: "הואיל והיות הגוף בריא ושלם מדרכי השם הוא, שהרי אי אפשר שיבין או ידע דבר מידיעת הבורא והוא חולה. לפיכך צריך להרחיק אדם
בימים אלה, תודה לאל, מצטרפות אחיות דתיות רבות לשורות הסיעוד במדינת ישראל. כידוע, בבית חולים עובדים כל השנה כולל שבתות וימים טובים. אחות חייבת לעבוד
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.