צום ט' באב לקראת לידה (לאחר התאריך המשוער)
אישתי בחודש תשיעי ובצום תשעה באב היא תהיה לאחר התאריך המשוער שלה. ברצוני לשאול האם היא תהיה חייבת לצום בתשעה באב או שבגלל שהיא עברה
שאלתי היא, הננו עומדים לפני סקירת מערכות מה דעת היהדות לעשות את הבדיקה הזאת, ושאלתי היא מכמה אופנים,
1.יש המון פעמים (מנסיון) שאומרים דברים מפחידים ובסוף הינם שטויות.
2.האם אינו מענין התמים תהיה.
3. האם יש דרך לעזור ממשית באם מתגלה משהו.
תודה רבה!
שלום וברכה,
כדאי לבצע סקירת מערכות, אך יש להתייחס לתוצאות באופן ראוי. בדרך כלל הרופאים מציעים שני זמנים לסקירת מערכות, ועדיף לעשות את המוקדם. להלן נענה על השאלות מהסוף להתחלה, שכך סדר העניינים.
לשאלה 3.
סקירת מערכות נועדה לאתר לקויים אפשריים בשלב מוקדם. בימינו יש בטכנולוגיה הרפואית אפשרויות לטפל בעובר בעודו ברחם או מיד ביציאתו לאויר העולם, שלפעמים יש בזה משום פיקוח נפש ממש לאשה ולעובר.
לפעמים ישנם גם ממצאים שמעלים צורך לשאלת רב המתמחה ובקי בנושאים אלו. ישנם מצבים שבהם מותר להפסיק את ההריון לדעת רוב הפוסקים, ויש מצבים בהם ההיתר קיים רק לדעת חלק מהפוסקים, ויש בהם מצבים שכולם מסכימים לאסור.
בנוסף, יתכן שהתחזקות נפשית או ייעוץ לפני לידה יעזור להורים שהתגלה אצל עוברם לקוי להתמודד יותר טוב אחר כך.
לשאלה 2.
מכיון שיתכן שיש בזה חשיבות רפואית, הלכתית, ונפשית, אין בזה כל חסרון של "תמים תהיה". אדרבה, כיון שסקירת מערכות היא חלק מהטיפול השוטף המומלץ על ידי קופת החולים לכל אשה בהריון, היא כלולה בהשתדלות הנכונה לבריאות העובר.
לשאלה 1.
אמנם לפעמים מתגלים בסקירת מערכות פגמים שאין להם טיפול רפואי מיידי או חששות שמתבררות לבסוף שהן לא נכונות, ובינתיים נגרם סבל מיותר להורים, אך בכל זאת היתרון עולה על חסרון זה. אם מתגלה חשש פגם, יש לברר היטב עם הרופא מהו הסכוי שאכן הפגם קיים, ומה הם האפשרויות הרפואיות לטפל בזה.
בכל מקרה, אם מוצע להפסיק הריון יש לפנות לפוסק מומחה לדון בדבר.
על חששות אחרות שלא דורשות התערבות מיידית יש להרבות בתפילה וצדקה ולהתחזק באמונה.
בברכת "בשעה טובה ומוצלחת",
מאיר אורליאן
אישתי בחודש תשיעי ובצום תשעה באב היא תהיה לאחר התאריך המשוער שלה. ברצוני לשאול האם היא תהיה חייבת לצום בתשעה באב או שבגלל שהיא עברה
שלום בעלי ואני עוברים טיפולי הפריה. יש לי שאלה לגבי הזריקות שאני צריכה לקבל יום יום. מה לגבי שבת, האם מותר לקבל זריקה גם בשבת?
לרב שלום, חיפשתי חומר הלכתי וחוקתי לגבי צפיה ו/או השתתפות של סטודנטים/משתלמים/פרמדיקים בלידה ללא בקשת רשות מהאשה ואף בניגוד לרצונה- (לשם דיון בין אנשי הסגל
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.