חניטה מודרנית בהלכה
continued question from #3613 The term "Plastination" is a modern technique used in anatomy to preserve bodies or body parts made popular by "Body Worlds".The
האם מותר לסטודנט לרפואה ללמוד לימודי רפואה בשבת להעשרתו הכללית ללא קשר למבחן על החומר הנ"ל? האם מותר ללמוד בשבת בתקופת בחינות לוחצת{כשמראש יש תיכנון לא ללמוד כלל בשבת ומנסים לא להגיע לכך}? האם ראוי להתנדב לניסויים רפואיים הכרוכים בבדיקת דם ומילוי שאלונים כלומר ללא הזרקת חומר לא ידוע קלינית וכו` שיש בהם חשש לפגיעה בתפקוד.מהם הקרטריונים להשתתפות בנ"ל.
א. לשאלה הראשונה התשובה חיובית מותר.
ב. לשאלה השניה – כדאי מאוד להימנע. אך אין כאן איסור מוחלט.
ג. אין להתנדב לניסויים רפואיים לפני בירור מלא של רמת הסיכון האפשרי הכרוכה בו. כשהפרטים ידועים, כדאי להתייעץ עם תלמיד חכם פוסק.
ד. מידע הלכתי על ניסויים רפואיים בבני אדם ראה:
1. נשמת אברהם כרך א', אורח חיים סימן שכט, ס"ק ו'. ניתן לצפות בנשמת אברהם באתר מכון שלזינגר בקישור הבא: https://www.medethics.org.il/articles/NA/NishmatAvraham.OC.329.asp
2. נשמת אברהם כרך ב', יורה דעה, סימן שמט, סוף ס"ק ג'. להלן קישור לנשמת אברהם: https://www.medethics.org.il/articles/NA/NishmatAvraham.YD.349.asp
3. אנציקלופדיה הלכתית-רפואית בעריכת פרופ' שטינברג, בהוצאת מכון שלזינגר, כרך ד', ערך ניסויים רפואיים בבני אדם, עמ' 469-528, ובמקורות המובאים שם. (ירושלים, 1994)
continued question from #3613 The term "Plastination" is a modern technique used in anatomy to preserve bodies or body parts made popular by "Body Worlds".The
ב"ה לאחר יומיים של ראש השנה שחזרתי הביתה בסביבות השעה 3 מבית הכנסת ורק אז שתיתי (ביום השני שתיתי בבוקר 2 כוסות) ולאחר שצמתי בצום
בס"ד שלום רב, אשתי, בת 35, תהיה בע"ה בשבוע העשירי להריון ביום הכיפורים הקרוב. מדובר בהריון לאחר שתי לידות ולמיטב ידיעתנו ההריון תקין. הריון קודם
התעוררה שאלה של זמן טבילה לאשה שעברה הזרעה מלאכותית.הראו לי התייחסות לזה בנשמ"א (יו"ד קצו, יא; עמ' רל) בשם הגרי"י נויברט זצ"ל והגר"ע יוסף זצ"ל,
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.